Dijital Ürünler #101

#109・
2.19K

subscribers

126

issues

Subscribe to our newsletter

By subscribing, you agree with Revue’s Terms of Service and Privacy Policy and understand that Dijital Ürünler will receive your email address.

Dijital Ürünler
Dijital Ürünler #101
By Erman Taylan • Issue #109 • View online
Dijital Ürünler’in 101. sayısından herkese merhaba!
Bu sayıda GameStop hissesi, Levity, Mindee, ‘geleceğin meslekleri’, Every, The Hustle’ın satın alınması ve App Store’daki scam app’ler konuları var.
Dijital Ürünler’in büyümesi, daha da büyük bir komünite olmamız için e-bülteni sosyal medyada paylaşmayı ve ilgisini çekeceğini düşündüğünüz iş arkadaşlarınıza forward’lamayı unutmayın! 
Keyifli okumalar…
Erman Taylan

GameStop hissesi, yine konunun dönüp dolaşıp geldiği regülasyonlar
Geçtiğimiz haftalarda GameStop hissesi etrafında dönenleri bu satırları okuyorsanız çok muhtemel duydunuz. Benim gibi konuya uzak olanlar için en detaylı özetlerden biri olan Özgür Demirtaş’ın şu videosunu da bırakarak yaşananların bana ne düşündürdüğüne geçmek istiyorum.
Sonuçlar Çağına Girerken isimli bu sunumda izleyebileceğiniz gibi; bir an hayal edin, tüm insanlık olarak elimizde avucumuzda ne varsa satalım ve elimizdeki dolarla birlikte kocaman bir meydanda toplanalım. 270 trilyon dolar ve milyarlarca insan bir meydandayız. Peki dünyadaki altın rezervi ne kadar: 30 trilyon doar. Yani 30 kat (belki sunumdan sonra ABD gibi pandemi dolayısıyla karşılıksız para basmaya devam eden ülkelerle beraber şu an 31-32 olmuştur) ‘yanılgı içindeyiz’.
Özetle pandeminin çok daha hızlandırdığı o karanlık noktaya doğru hızla gidiyoruz. GameStop olayı da ne bir ilk ne de bir son. Public ve private market’lerde ilginç değerlemeler, ani yükselişler/düşüşler görmeye de devam edeceğiz gibi.
Bu noktada da teknoloji ve sosyal hayatlarımızdaki değişimin hızına yetişemeyen regülasyonlar yine ilk aklıma gelen başlık oldu. Oyun teorisi ve artık hükümetleri bile yıkan internette örgütlenme gibi hiç de yeni olmayan kavramlar bir yana; ‘serbest’ piyasa ve şeffaflık fazlasıyla sorgulanmaya değer. Örneğin GDPR/KVKK, ‘ülkelerin ortalama eğitim seviyesince anlaşılabilir’ olma gibi detaylarıyla güzel bir yol gösterici olabilir.
Regülasyon demişken; Biden’ın aşı ve pandemi gündeminden çıktığında öyle görünüyor ki en önemli gündemlerinden biri de teknolojideki regülasyonlar ve işsizlik/yeni işler olacak.
HubSpot The Hustle’ı satın aldı, Substack’ten Every doğdu
Bir önceki sayıda size bu e-bülteni gönderdiğim Revue’nin Twitter tarafından satın alındığını paylaşmıştım, bir hafta geçmeden küçük bir dokunuş geldi ve Twitter web arayüzüne Newsletter adında bir sekme ekleyerek Revue’yi tanıtmaya başladı.
Bu hafta ise bizzat sunduğu ürün ve bunu pazarlayışıyla hep dikkat çeken HubSpot, teknoloji alanındaki en popüler newsletter’lardan biri olan The Hustle’ı satın aldı. 1.5 milyon abonesi olan The Hustle artık hiç olmadığı kadar emin ellerde. :) Ayrıca The Hustle’ın trend platformu trends.co’dan da sizlere hatırlarsanız yine bu satırlarda bahsetmiştim. Satın almayla ilgili Axios’da 27 milyon dolar gibi bir şey geçiyor ama sadece 7 bin abonesi bulunan trends.co’nun yıllık geliri 2 milyon doları buluyorken bana biraz düşük geldi, hele hele yukarıda bahsi geçen uçuk değerlemelerden sonra. :)
Every
Bu alandaki bir diğer ilginç gelişme de Substack’te bir yayınken bağımsız yazarlar için yeni bir platforma dönüşen; Every. Yine bir önceki sayıda video için olsa da kürasyonun önemine değinmiştim, Every ise seçilmiş yazarların içeriklerini bir bundle içinde sunan bir girişim. Substack içindeki bir ekibin kurduğu Every kısa süre içinde newsletter’ların Spotify’ı olmaya oynayacak gibi. İlk ay için 1 dolar, sonrasında yıllık 200 dolar gibi bir fiyat etiketine sahip olan Every ile benzer bir vizyona Forbes’un da sahip olduğunu hatırlatıyorum bitirmeden.
Haftanın dikkatimi çeken ürünleri: Levity (No-code + ‘Workflow’ + RPA) ve Mindee (API for OCR)
Levity’nin Workflow’a benzeyen arayüzünden bir ekran görüntüsü
Levity’nin Workflow’a benzeyen arayüzünden bir ekran görüntüsü
‘Eski okurlar hatırlar’; kişiler için iOS üzerinde çeşitli otomasyon senaryoları oluşturmaya yarayan ve Apple satın alınca da iOS’un ‘Kestirmeler’ uygulamasına evrilen Workflow’dan bahsetmiştim. Workflow ve RPA teknolojisini düşünün, üzerine bir de no-code’u ekleyin, geçtiğimiz hafta içinde dikkatimi çeken ürünlerden bir tanesi olan Levity işte bu üçlünün birleşimi olarak tarif edilebilir.
Unstructured data’ yani .pdf ve .doc dokümanları, e-postalar ve görseller üzerinde oluşturduğunuz senaryolarla kod yazmadan mini uygulamalar geliştirmenize yarayan Levity, kullanıyor olduğunuz yazılım veya diğer no-code altyapılarla da entegre olabiliyor.
Kendi içinde Slack, Dropbox, Airtable ve Google Drive gibi onlarca farklı araçla da entegre çalışan Levity’de örneğin şirketinize gelen tüm CV’lere belirli özelliklerine göre (ki Levity’nin bahsettiği AI da burada devreye giriyor ve bu filtrelemeyi her geçen gün bir konu özelinde daha iyi yapıyor) filtreleyip bir kısmını arşivleyebiliyor, bir kısmını ilgili departmana bir ‘ticket’ olarak gönderebiliyorsunuz.
Bahsettiğim üçlü arasında en çok RPA ile yakınsayan Levity, veri üzerinde basit kararlar alan kişi ve şirketler için öğrenen yapısı ve giriş bariyerinin görece küçük olmasıyla öne çıkabilir. Diğer yandan henüz yolun başında olan Levity’nin hem web sitesinde oldukça öne çıkardığı ama hiçbir şey anlatmayan videosundan daha önemli bir konu olarak fiyatlamasına kadar üzerine çalışması gereken bir hayli konu var gibi.
Mindee
Yalınlığı ve ürünlerini anlatımını oldukça beğendiğim Mindee de en basit tanımıyla bir OCR API’si. Fiş, fatura, sözleşmeler ve kimlik gibi dokümanlar içindeki bilgileri API ile hızlıca almak, açık kaynak kodlu SDK ile hızlıca kullanmaya başlamak Mindee’nin öne çıkan özellikleri. Geçmişte OCR teknolojisinin yoğun olarak kullanıldığı bir projeden piyasadaki çözümleri ve herkesçe tercih edilen bazı kütüphaneleri hatırlıyorum. Mindee, hemen yukarıdaki Levity’nin bir üst segmentinde yer alıp direkt geliştiricilere API olarak sunulan bir ürün olarak büyümeye açık.
Kısalar...
Türkiye’de Yazılım Ekosisteminin Geleceği [Rapor]
Porn App Network Scamming iPhone Users For $2.6M Per Month, Says Apps Exposed
Yazılım Dünyasında 2021 Trendleri
Kapanış
Vee bir sayının daha sonuna geldiniz. Bana okuyor olduğunuz bu e-postaya yanıt vererek ulaşmanız mümkün.
23 Şubat Salı günü görüşünceye dek, sağlıklı günler…
Did you enjoy this issue?
Erman Taylan

Ürün geliştirme, yazılım ve girişimcilik dünyası üzerine notlarım.

Her iki haftada bir Salı sabahları görüşmek üzere!

In order to unsubscribe, click here.
If you were forwarded this newsletter and you like it, you can subscribe here.
Powered by Revue
Beyoğlu, Istanbul