View profile

Dijital Ürünler #69

E-bültenin 69. sayısından herkese merhaba! Geride bıraktığımız 2 hafta içinde ilgimi çeken haber ve
Dijital Ürünler
Dijital Ürünler #69
By Erman Taylan • Issue #73 • View online
E-bültenin 69. sayısından herkese merhaba!
Geride bıraktığımız 2 hafta içinde ilgimi çeken haber ve ürünlerle yine sizlerleyim. Bu sayıda Pisano Hackathon, Dropbox’ın arama mimarisi, SocialN, AnnounceKit, İnternetin Babası’ndan Solid projesi, Salesforce ile Apple’dan işbirliği ve Türkiye E-Ticaret Araştırması gibi çok sayıda içerik hemen aşağıda sizi bekliyor.
E-bülteni sosyal ağlarda paylaşmayı unutmayın. İlgisini çekeceğini düşündüğünüz arkadaşlarınıza bu e-postayı forward edebilirsiniz.
Keyifli okumalar!

Black Mirror’ın Nosedive bölümü Çin’de gerçek oluyor
Black Mirror’ın insanlar arası bir puanlama sistemini konu alan bölümünü öyle sanıyorum ki izlediniz. Evet, zaman hızla akarken teknoloji de bir o kadar hızla gelişiyor ve gelecek ‘geldi geliyor’!
Çin Halk Cumhuriyeti, 200 milyon kapalı devre kamera sistemiyle halkını izleyip hem birey hem de işletmelere birer sosyal kredi puanı’ verecek. Ödemelerinizi geciktirir, kırmızı ışıkta geçer ve sigara içilmez alanda sigaranızı içerseniz platformdaki puanınız düşüyor, hem finansal enstürimanlara ulaşımınız zorlaşıp hem de devlet imkanlarından yararlanamıyorsunuz. Çin’de söz konusu sistem 2020’de tamamen uygulamaya geçmiş olacak.
Tabii bu platformun açıklarını bulmak için sabırsızca bekleyen çok sayıda hacker olduğuna da eminim, buyurun buradan olası hack senaryolarını okuyabilirsiniz.
Tim Berners-Lee‘den dağıtık veri projesi: Solid
Bundan yaklaşık 25 yıl önce World Wide Web’i (WWW) kuran, kimilerine göre ‘İnternetin Babası’ şeklinde anılmayı fazlasıyla hak eden Tim Berners-Lee, Solid adını verdiği yeni projesini duyurdu. (Medium yazısı) İnternetin bundan 25 yıl öncesi düşünüldüğünde beklenildiği gibi büyük bir değişim yaşatsa da merkezi bir yapıya doğru gittiğinden çekinen Tim Berners-Lee, hatırlayanlar olacaktır daha önce bu konudaki şikayetlerini dile getirmişti.
Adeta bu çekincelerini bir ürün haline getiren Tim Berners-Lee, uygulama katmanıyla veri katmanının birbirinden net bir şekilde ayrıldığı, kullanıcıların verilerinin nerede ve nasıl saklanmasını seçebileceği yeni bir platform tasarlıyor: Solid. Solid üzerindeki ilk uygulamalar henüz geliştirme aşamasındayken Solid akıllara ister istemez blockchain’i ve size yine buradan anlattığım Blockstack’i getiriyor. Bakalım günümüzdeki interneti bizlere kazandıran Lee, şimdi de kötü ‘gidişe’ bir dur diyebilecek mi?
Apple ve Salesforce’dan iOS seviyesinde bir işbirliği
Hemen yukarıdaki habere de bir selam çakarak Salesforce ile Apple’ın işbirliğine geçebiliriz. (işbirliğine dair basın bülteni)
Daha önce Facebook ve Twitter ile işletim sistemi seviyesinde bir entegrasyona giden Apple, geçtiğimiz hafta Salesforce ile yeni bir işbirliği duyurdu. İşbirliği kapsamında Salesforce’a özel olarak sunulan bazı yeniliklerle beraber güncellenecek olan Salesforce uygulaması yeni yıl başında yayına olacak. Salesforce Mobile SDK ise uygulama geliştiriciler için yıl sonunda yayında olacak. Apple ile Salesforce bir dönemin ‘iş telefonu’ Blackberry’yi yeniden yaratıyor olabilir. :)
Kullanıcılarınıza ürünle ilgili gelişmeleri kolayca sunun: AnnounceKit
Geçtiğimiz haftalarda haberdar olduğum AnnounceKit, özellikle B2B projelerde kullanılabilir, faydalı bir araç olmuş. AnnounceKit, Intercom’a benzer bir arayüzde ve/veya tek bir satır ile ürününüze dair son gelişmeleri ziyaretçilerinize sunarken ‘ne kadar da çok çalışıyorlar ve beni dinliyorlarmış’ hissini de fazlasıyla yaşatıyor. :)
Kısa zaman içerisinde entegrasyon seçenekleri de eklenecek olan AnnounceKit, araç içinde takım oluşturmanıza izin veriyor ve abonelik seçeneğine de sahip. AnnounceKit ücretli kullanım için aylık 19 dolar talep ediyor.
SocialN: Sosyal ağ hesaplarınızı web sitenize entegre edin
Türkiye’de geliştirilen global bir ürün olan SocialN, web sitenize markanızın sosyal medya akışını kolayca ‘embed’ edebilmenize yarıyor. Basit bir ihtiyaca kolayca anlaşılır ve işe yarar bir çözüm sunan SocialN, Türkiye’den çok daha fazla çıkması gereken global ürünlere güzel bir örnek teşkil ediyor.
SocialN’in kullanıcılarına sunduğu önemli özelliklerin başında, sosyal ağ paylaşımlarını uygun zamanda web sitesi üzerinde bir bildirim olarak sunuyor olması geliyor.
Yeni Dropbox arama motoru Nautilus‘a yakından bakış {okuma}
Arama her zaman zor bir problemdir ama söz konusu Dropbox olunca çok daha zor olduğunu söylemek mümkün. 500 milyon kullanıcının milyarları (bir kısmı da dublicate) bulan dokümanı içinde arama deneyimi sunan Dropbox, yenilediği altyapısını tüm şeffaflığıyla paylaşmış.
Index’lemeden sıralamaya çok sayıda parçadan oluşan Nautilus’u muhakkak okuyun derim.
Flexible Grid System yeni sürümü yayında
Sevgili Doğukan Güven Nomak'ın yaratıcısı olduğu Flexible Grid System kütüphanesinin yeni sürümü hafta içinde yayına girdi.
Grid Builder özelliğiyle gelen yeni sürümde geliştiriciler artık çok daha hızlı bir şekilde kendi layout’larını oluşturabilecek. Açık kaynak kodlu kütüphanenin dosya boyutunun da ciddi şekilde azalma söz konusu.
Kısalar...
Pisano | Hackathon
DevOps nedir: Firmanızın kültürünü nasıl düzeltirsiniz?
Türkiye'de E-ticaret: Çevrimiçi Alışverişte Tüketici Davranışları ve Marka Karşılaştırması Araştırması

The New York Public Library'nin Instagram hesabında dünya klasiklerini okuyabilirsiniz
Kapanış...
Bir e-bültenin daha sonuna geldiniz, umarım buraya kadar keyifle okumuşsunuzdur. Her türlü yorum ve görüşleriniz için bana bu e-postaya yanıt vererek ulaşabilirsiniz.
Yaz bitti ama sanırım ‘2 haftada bir’ (biweekly) sıklığına devam edeceğim. :) 23 Ekim Salı günü 70. e-bültende görüşünceye dek esen kalın.
Did you enjoy this issue?
Erman Taylan

Ürün geliştirme, yazılım ve girişimcilik dünyası üzerine notlarım.

Her iki haftada bir Salı sabahları görüşmek üzere!

If you don't want these updates anymore, please unsubscribe here.
If you were forwarded this newsletter and you like it, you can subscribe here.
Powered by Revue
Beyoğlu, Istanbul