View profile

Dijital Ürünler #74

E-bültenin 74. sayısından, 2018 yılının da son sayısından herkese merhaba! Yıl sonuna geldiğimizden o
Dijital Ürünler
Dijital Ürünler #74
By Erman Taylan • Issue #79 • View online
E-bültenin 74. sayısından, 2018 yılının da son sayısından herkese merhaba! Yıl sonuna geldiğimizden olsa gerek, çok sayıda rapor ve dikkat çekici ürünle dolu bir sayıyla karşınızdayım.
Örneğin Sunsama, Kalepso, Hyperping, Product Management Insights 2018 ve Kullanıcı Deneyimi Raporu aşağıda sizi bekliyor.
E-bülteni sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayı ve bu e-postayı arkadaşlarınıza forward etmeyi unutmayın.
Keyifli okumalar.

2018’in en’leri ve trendleri
Son zamanlarda yayınlanan trend ve en’ler yazılarından bir kısmında ben de vardım, aşağıda kaçıranlar için bunlardan hızlıca bahsediyorum;
Clarity: Microsoft’tan Google Optimize ve Optimizely rakibi
Kısa bir süre önce tarayıcısı Edge’in yeni versiyonunda Chromium kullanacağı açıklanan Microsoft, haftaiçinde de Google Optimize’a rakip olabilecek Clarity’i -beta olarak- yayınladı.
A/B testlerine ek olarak Hotjar’dan alışık olduğumuz gibi kullanıcı analizlerini (heatmap gibi) de sunabilen Clarity, ilerleyen dönemde ise ML ile kullanıcılarına akıllı çıkarımlar yapmayı planlıyor. Clarity, Microsoft’un gücünü de hesaba katarsak; pazarda kısa sürede söz sahibi olacaktır.
Hyperping: Orta büyüklükte projeler için başarılı bir monitoring aracı
Evet farkındayım, piyasada halihazırda çok sayıda monitoring aracı var ama haftaiçinde rastladığım Hyperping de kullanımı basit ve başarılı bir çözüm gibi duruyor. E-posta, Slack ve SMS gibi uyarı mekanizmalarına sahip olan araç, 11 farklı lokasyondan (false positive denen alarmların önüne geçmek amacıyla) uygulamanızı gözlemliyor.
Uygulamanız için bir status page de sunan Hyperping en çok detaylı ve güzel tasarımlı raporlama ekranlarıyla öne çıkıyor. Hyperping’in aylık kullanımı ise 10 dolardan başlıyor (Türkiye için bile makul bir fiyat).
Kalepso: Runtime’da encryption desteği sunan veritabanı
Geçtiğimiz haftalarda Almanya’da düzenelen TechCrunch Disrupt Europe etkinliğinde dereceye girmeyi başaran Kanada merkezli Kalepso, klasik veritabanlarının sunduğu her şeyi sunarken, buna runtime’da encryption desteği de ekliyor.
Kendilerini veri saklama ile uygulama katmanları arasında bir yerde tarif eden Kalepso, yüksek güvenlik gerektiren alanlara odaklanıyor.
Cloud veya on-prem altyapıları destekleyen Kalepso’yu kullanmaya karar verirseniz uygulamanızda herhangi bir değişikliğe gitmenize gerek yok. MySQL veya MariaDB, kullandığınız veritabanı çözümü ne olursa olsun bir ara katmak olarak konumlanan Kalepso oldukça zor bir pazarda yer alıyor ama değer önerisi de bir o kadar değerli.
DigitalOcean’dan Kubernetes as a Service
Platformunda yer alan 30 bin geliştiricinin Kubernetes kullanması üzerine böyle bir servis geliştirdiğini belirten şirket, kullanıcılarına varolan panellerinden dakikalar içinde yeni cluster’lar oluşturma şansı sunuyor. Aynı şekilde API ile de cluster’larınızı kontrol etmek mümkün.
BKM’den blockchain üzerine bir PoC projesi daha: Belgem.io
Blockchain üzerine yaptığı (ve sonrasında da tüm geliştirme sürecini şeffaf bir şekilde paylaştığı) projelerle öne çıkan BKM, son olarak Belgem.io adında bir proje geliştirdi.
Eğitim ve konferanslardan sonra alınan sertifikaları blockchain ile (Ethereum network’ü) saklayan Belgem.io, yine hayatımızın içinde olan bir probleme yeterli bir çözüm olmuş.
EVM için Solidity ile Truffle ve Ganache çatıları kullanılan projede konsensus için de madencilik gerektirmeyen Proof of Authoriy tercih edilmiş. Azure platformunda tutulan projeyi son kullanıcılar Metamask üzerinden kullanıyor.
BKM’nin Belgem.io’nun geliştirilmesi sürecinde öğrendiklerini ele aldığı küçük (13 sayfa) raporu konuyla ilgiliyseniz muhakkak inceleyin derim.
2018 yılında Ürün Yönetimi {rapor}
Alpha’nın hazırladığı Product Management Insights 2018 raporu içinde oldukça güzel çıkarımlar var. Global bir araştırma olsa da ülkemiz için de fikir verici olabilir.
Rapora göre Product Manager’lar Product Owner’lara göre daha çok kazanıyor, erkek PM’ler de kadın PM’lerden. Diğer yandan PM’lerin tecrübesi de genelde 5 yıla kadar. PM’liğe geçişte proje yönetimi ve analistlik en sık rastlanan pozisyonlarken organizasyonların içinde PM’lik yeni yeni oluşan bir disipin. Diğer yandan PM’lerin %70’lik bölümü yazılım takımlarıyla yakın çalıştığını dile getiriyor ve yüzde 80’i de kullanıcı araştırması yaptığını söylüyor. Jira, Confluence, Skype, Slack, Trello, Balsamiq ve Invision en çok kullanılan araçlar olurken şirketler yeni PM’lerini en çok yakın çevreden ‘buluyor’.
Sherpa’dan Türkiye’de Kullanıcı Deneyimi (UX) araştırması {rapor}
Sherpa geçen sene olduğu gibi 2018 için de Türkiye’de Kullanıcı Deneyimi (UX) araştırmasını yayınladı. Raporun özetini en güzel yine Sherpa ekibi yapmış: “Bütçe yetersizliğinin yerini, zaman ve alan bilgisi yetersizliği aldı.
Farklı sektörlerden 300 kişiden alınan yanıtlarla hazırlanan rapora göre kurumların 3’te birinde UX profesyoneli var, 3’te biri ise bu hizmeti dışarıdan alıyor. Tasarım kararlarında hala proje ekibi ve üst yönetimin rolü oldukça büyük. Outsource edilen konuların başında ise kullanıcı araştırmaları ve deneyim testleri geliyor.
Kısa kısa...
Yeni bir Türkçe e-bülten: Fintech Dünyası
ProductTank Istanbul Meetup #5: Girişimler ve Ürün Yönetimi
Kapanış...
Bir e-bültenin daha sonuna geldiniz, buraya kadar geldiğinize göre keyifle okuduğunuzu düşünüyorum ve sizi bu sayıyı paylaşmaya davet ediyorum. :) (Facebook - Twitter - LinkedIn) Bana ulaşmak içinse bu e-postaya yanıt vermeniz yeterli.
Bir sonraki sayı 1 Ocak 2019’a denk geliyor, tahmin ediyorum ki hep sizi hem de kendimi yormamak adına 2’sinde gönderirim. :)
Esen kalın.
Did you enjoy this issue?
Erman Taylan

Ürün geliştirme, yazılım ve girişimcilik dünyası üzerine notlarım.

Her iki haftada bir Salı sabahları görüşmek üzere!

If you don't want these updates anymore, please unsubscribe here.
If you were forwarded this newsletter and you like it, you can subscribe here.
Powered by Revue
Beyoğlu, Istanbul