View profile

Dijital Ürünler #75

Dijital Ürünler’in 75. sayısına, yeni yılın ilk gününden merhaba. Trend, kişisel hedef ve beklenti ok
Dijital Ürünler
Dijital Ürünler #75
By Erman Taylan • Issue #80 • View online
Dijital Ürünler’in 75. sayısına, yeni yılın ilk gününden merhaba. Trend, kişisel hedef ve beklenti okumaktan sıkıldığınızı biliyorum, korkmayın, bu sayıda rutine devam ediyorum ve son 2 hafta için ürün yönetimi, yazılım ve dijital dünyaya dair ilgimi çekenleri sizlerle paylaşıyorum. 75. sayıyı Salı’nın tatil olmasından dolayı akşam saatlerinde yolluyorum, ne dersiniz, bir süre de böyle mi devam etsem?
Harvestr, ProfitWell Segment, AI Index, Import.io, Facebook’un Vine’in sonunu hazırlayışı, gençlerin finansal okuryazarlığı (?) ve çok daha fazlası hemen aşağıda sizi bekliyor.
E-bülteni sosyal ağlarda paylaşmayı unutmayın. Keyifli okumalar.

Bültene başlamadan önce henüz yeni Black Mirror bölümü Bandersnatch’i izlemeyenler için story map’i paylaşıyorum :) Bu arada Tuckersoft’un sitesine saklanan ‘easter egg’ de oldukça güzel. :) (Görselin büyük hali için lütfen üzerine tıklayınız)
Bültene başlamadan önce henüz yeni Black Mirror bölümü Bandersnatch’i izlemeyenler için story map’i paylaşıyorum :) Bu arada Tuckersoft’un sitesine saklanan ‘easter egg’ de oldukça güzel. :) (Görselin büyük hali için lütfen üzerine tıklayınız)
Gençlerde Finansal Okuryazarlık Araştırması {rapor}
Gündelik hayatımda edindiğim tecrübeler ve yaptığım çıkarımlarla ne yazık ki paralel şeyler söyleyen Gençlerde Finansal Okuryazarlık Araştırması ne kadar gündem olsa azdır. (Sırf bu sebeple genelde raporda en sona koysam da bu sefer açılışta yer verdim.)
Artık tüm dünyada bir gelişmişlik göstergesi olarak ele alınan finansal enstrümanlara erişim ve insanların bu alandaki bilgi dağarcığı meselesinden bahsediyorum. BKM’nin katkılarıyla hazırlanan raporda ülkemizin yoğun internet kullanan gençlerinin ne yazık ki finansal konularda ise sınıfta kaldığını okuyabilirsiniz.
TUİK verilerine göre Türkiye’de yaşları 15 ile 24 arasında değişen 12 milyon genç (toplam nüfusun yaklaşık yüzde 15’i) bulunuyor. Söz konusu araştırmaya göre banka hesabı açma, kredi kartı kullanma veya birikim yapma alışkanlığı gibi başlıklar için yüzde 20’nin üzerine çıkamıyoruz. Diğer yandan gençlerin yüzde 80’i Türkiye ekonomisini takip etmediğini, yüzde 84’ü ise finansal konularda bilgi sahibi olmadığını söylüyor. Söz gelimi hisse senedi ve bileşik faizi bildiğini söyleyenlerin oranı yüzde 12, vadeyi yüzde 19 ve enflasyonu ise yüzde 25.
Bitirmeden önce konuyu 2 farklı açıdan ele alacağım. Birincisi; burada hiç kuşkusuz büyük bir fırsat var: Personal Finance Management (PFM). Madem yeni nesil finansal okuryazarlığa hevesli değil, o zaman bu kişilerin kişisel finans asistanlığına talip olmak anlamlı olabilir. Ki ABD’nin büyük bankaları tam olarak bu alanda ayrı (standalone) uygulamalara sahipler, ülkemizde ise henüz güzel bir örneğe rastlamadım. (35 milyon dolar yatırım alıp Intuit’e exit eden Mint’e bir göz atın derim.)
Diğer bir konu ise acaba geleceğin bankacılığı nasıl olacak? Çünkü bu gençler aynı zamanda birikim yapmıyor, faturalarını zamanında ödemiyor, bankalara güvenmiyor ve mobil bankacılık kullanma oranları ise yüzde 50’nin altında. :)
Facebook ve diğer internet devlerine dair
Twitter tarafından piyasaya sürülen Vine, bir süre çok popüler olup 2016’da da yayından kaldırılmıştı
Twitter tarafından piyasaya sürülen Vine, bir süre çok popüler olup 2016’da da yayından kaldırılmıştı
Son dönemde başı dertten kurtulmayan Facebook, son olarak hafta içinde Vine’ın popüler olduğu dönemde uygulamaya API yetkisini nasıl kestiğiyle gündem oldu. (şirketten gelen resmi açıklama)
Vine’la ilgili olarak Facebook içinde dönen bir e-postada Mark’a Vine’ı anlatan ve uygulama içindeki arkadaş bulma özelliği için API yetkisini keselim mii diye soran bir çalışana Mark’ın yanıtı ise şu olmuş: “Yup, go for it” (Belgeler son derece gerçek çünkü konu İngiltere’da mahkemeye taşındığı için deliller herkese açık olarak yayınlandı.)
Facebook’un Vine’a getirdiği API kısıtlaması hakkıdır veya değildir o ayrı bir konu, (üye olurken kabul ettiğimiz kullanıcı sözleşmesine göre hakkıdır dediğinizi duyar gibiyim) benim burada vurgulamak istediğim şey Facebook ve onun kadar büyük teknoloji devlerinin ellerinde tuttuğu güç. Ki 2018 içinde gördük ki örneğin Facebook genel seçimlere, İngiltere’nin AB’den çıkmasına bile etki edebiliyor.
Ait oldukları ülkelere ister istemez daha yakın olan bu teknoloji devleri, gelecekte diğer devletlerin yoğun yaptırımıyla karşı karşıya olacaktır diye düşünüyorum. Çözüm Çin’de olduğu gibi her ülkenin kendi devlerini yaratması kesinlikle değil, bu noktada nasıl finansal okuryazarlığa sahip olmayan kullanıcılar için çözümler türediyse, benzer şekilde veri mahremiyetinde de benzer asistanlar/çözümler türeyecek gibi duruyor.
Data toplama ve anlamlandırmada hız kazanın: Import.io
Yapılan araştırmalar, datayla uğraşanların vaktinin yüzde 75’ini bu data set’ini toplamaya ve temizlemeye ayırdığını söylüyor. Tam da bu noktada öne çıkan bir çözüm olan Import.io, hafta içinde 15 milyon dolarlık seri b yatırım turunu duyurdu. Web sayfalarından otomatik data toplama, toplanan dataların segmente edilmesi ve sonrasında anlamlandırılmasını sağlayan araç,, ML nimetlerinden de yararlanıyor.
Import.io, yeni yatırımını ise global büyüme ve ürün geliştirmeye harcamayı planlıyor.
ProfitWell Segment: Kullanıcılarınızı kolayca segmente edin
ProfitWell’in (SaaS ürünler için yönetim platformu) yeni lanse ettiği bir araç olan ProfitWell Segment, kullanıcılarınızı (daha doğrusu abonelerinizi) kolayca segmentlere ayırmanıza yarıyor.
Stripe, Zuora, Recurly ve Braintree ile entegre olduğu için kolayca kullanılabilen (tabii Türkiye dışı için bu durum geçerli) ProfitWell Segment ile kullanıcı kitlenizi segmente edebilir, büyümelerinizin ya da churn’lerinizin hangi segment ağırlığında olduğunu rahatlıkla analiz edebilirsiniz.
Aslında ProfitWell’in yeni bir özelliği veya modülü diyebileceğim Segment’i eğer Stripe ya da Braintree kullanabiliyorsanız hemen deneyin derim. Eğer kullanamıyorsanız da en azından bir süre için kendi SaaS ürününüzü ProfitWell Segment’teki kategoriler ve yaklaşımla izlemeyi atlamayın.
Kullanıcı yorumlarını tek bir yerde toplayın: Harvestr
Hafta içinde lansmanını yapan Harvestr, kullanıcılarınızdan gelen geri bildirim ve şikayetleri tek bir yerde toplamanıza, böylelikle daha iyi analiz etmenize ve ürününüzü daha iyi yönetmenize yarıyor. Geri bildirim ve yorumların tüm ekipçe görülmesini sağlayan Harvestr, roadmap’in çıkarılması (+ istenirse public olarak paylaşılması) ve feature’ların önceliklendirilmesinde de kullanılabiliyor.
Ürün yöneticileri hariç takım içindeki destek ve satış gibi farklı departmanlarca da kullanılabilmesiyle öne çıkan Harvestr, geri bildirimleri tek bir kanaldan yönettiği için örneğin geri bildirimi yapan kullanıcınıza söz konusu özellik yayınlandığında kişisel bir mesaj gönderebiliyor. Zendesk, Intercom ve Zapier gibi entegrasyon seçeneklerine sahip olan Harvestr’i, çok sayıda geri bildirim alıyorsanız inceleyin derim.
Alternatifler arasında tüm takıma değil de ağırlıklı olarak PM’lere hitap eden ProductBoard ve ‘çok büyük’ ürünlerin tek bir noktadan kullanıcılarını yönetebildiği UserVoice bulunuyor.
2018’de en çok duyduğumuz trend konuya dair
2018 yılında en çok duyduğumuz teknoloji trendi (Bitcoin’in sert düşüşüyle beraber) yapay zeka oldu desem kimse itiraz etmez diye düşünüyorum.
Geçtiğimiz hafta içinde rastladığım AI Index raporu, yapay zekaya dair güzel veriler içeriyor. AI’la ilgili yazılan paper’lara dair detaylı istatistiklerin yer aldığı raporda Çin’in konuya verdiği önemi net bir şekilde görebilirsiniz ki ülkenin teknoloji devlerince açılan yapay zeka merkezlerinden daha önce burada da bahsetmiştim. Avrupa ve Çin’de yapay zeka çalışmalarını ağırlıklı olarak kamu desteklerken Amerika’da ise konuyu özel şirketlerin sahiplendiği de net olarak görülebiliyor. Sektörel olarak da telekom, perakende ve finans öne çıkıyor.
Akademik bir rapordan ziyade AI konusunda çalıştığınız şirkette neler yapabilirsiniz biraz da bunu duymak isterseniz AI Playbook’a göz atabilirsiniz. AI Playbook’ta ise AI stratejisi oluşturma, takım kurma ve önceliklendirme gibi başlıklar var.
Kısalar:
A curated list of product management advice for technical people.
Yeni Türkçe podcast: 5 KİŞİ
Kapanış...
Buraya kadar okuduysanız Dijital Ürünler’i sosyal medyada paylaşmayı, ilgisini çekeceğini düşündüğünüz arkadaşlarınıza bu e-postayı forward etmeyi unutmayın. Bana ulaşmak içinse bu e-postaya yanıt vermeniz yeterli.
Hemen aşağıda ise çocukluğumuzun bayramlarında televizyon ekranlarının bir vazgeçilmezi olan Evde Tek Başına’nın günümüz versiyonundan kısa bir kesit var. Videoyu hazırlayan ise Google.
Herkese tekrardan mutlu ve sağlıklı bir 2019 diliyorum. Yeterince çalışırsanız başarı da bunlarla birlikte gelecektir. :)
Home Alone Again with the Google Assistant
Home Alone Again with the Google Assistant
Did you enjoy this issue?
Erman Taylan

Ürün geliştirme, yazılım ve girişimcilik dünyası üzerine notlarım.

Her iki haftada bir Salı sabahları görüşmek üzere!

If you don't want these updates anymore, please unsubscribe here.
If you were forwarded this newsletter and you like it, you can subscribe here.
Powered by Revue
Beyoğlu, Istanbul