View profile

Yazılım ve Ürün Geliştirme #40

40. (yazıyla kırk 😊 ) sayıdan herkese merhaba! Yine yazılım ve ürün geliştirme üzerine ilgimi çeken a
Dijital Ürünler
Yazılım ve Ürün Geliştirme #40
By Erman Taylan • Issue #42 • View online
40. (yazıyla kırk 😊 ) sayıdan herkese merhaba! Yine yazılım ve ürün geliştirme üzerine ilgimi çeken araç ve gelişmeleri sizler için yorumladım. 
Storm-up, Drift, Brave, Hyperion ve TweetReality gibi çok sayıda yeni ürünle dolu olan 40. sayıda iki tane göz atmaya değer rapor ve bir de video var. E-bülteni umarım keyifle okursunuz.
Bu arada benim için geride bıraktığımız haftanın bir bölümü de sunum hazırlığıyla geçti. Webrazzi olarak düzenlediğimiz Fintech 2017‘de ’Blockchain ve Kripto Para Dünyası’ başlığıyla bir sunum yaptım, video hazır olduğunda ayrıca paylaşacağım.
Neredeyse 1000 kişiye ulaşan bu topluluğun daha da büyümesi için Facebook, Twitter ve LinkedIn hesaplarınızda e-bülteni paylaşabilir, arkadaşlarınıza bu e-postayı forward edebilirsiniz. 

Geçmişte ne oldu ki gelecek 10 yılda bizi neler bekliyor
10 Year Futures (vs. What's Happening Now) - YouTube
10 Year Futures (vs. What's Happening Now) - YouTube
Silikon Vadisi'nin en önemli yatırım şirketlerinden Andreessen Horowitz‘in en değerli ortaklarından Benedict Evans10 Year Futures (vs. What’s Happening Now) başlıklı sunumunda hem günümüz teknoloji dünyasında neler olup biteceğini hem de geçmişteki teknolojilerin hayatımıza nasıl girdiğiniz oldukça güzel bir şekilde özetlemiş. 
25 dakikalık bu video'nun sonunda şaşırtıcı bir şekilde ’gelecek x'de’ gibi bir sonuç çıkmıyor belki ama bu değişimi soyutlaştırılmış bir şekilde dinlemek güzel. AI, MR, cryptocurrencies ve benzeri ’hype’ kelimleri elle tutulur bir anlatımla dinlemek için bir 25 dakikanızı ayırın derim.
State of Startups 2017 {rapor}
Ürettiği içeriklerle A16Z gibi önemli bir ağırlığı olan First Round Capital, hafta içinde State of Startups 2017 raporunu yayınladı. Notlarım aşağıdaki gibi, keşke ülkemizde de böyle raporlar çıksa diyeceğim ama bu denli bir rapor için yeterli girişim var mı ya da onlara sorulacak sorular bunlar mı olmalı bilemiyorum… Rapora muhakkak göz atın derim.
- Yatırım almış 1000'e yakın kurucunun beslediği raporda ilk göze çarpan %53 ile cinsel şiddetin girişimlerde kendine yer bulması.
- İlginç bir şekilde 2015 ve 2016 senelerinde en çok mühendislik alanında bir lider bulup ekibe katmak zorken bu sene oklar satış liderini göstermiş. 
- Kurucuların çok önemli bir kısmı şirket kurmak için doğru bir zamanda olduğumuzu düşünüyor ama diğer yandan da AR/VR, AI, IoT ve blockchain gibi konuları da ’overhyped’ buluyor.
- Kurucular en çok İK yani değerli çalışma arkadaşı edinmek noktasında endişe taşırken en çok zaman harcadıkları konu bu değil; ürün. :) (bence belirli bir seviyeden sonra İK, kültür, fon bulma ve takım yönetimi odaklı olmalılar)
Yeni nesil tarayıcı: Brave
Hemen yukarıdaki videonun da gelecek tahminlerinde önemli bi yeter tutan kripto paralarla ilgili en anlaşılabilir örneklerden olan BAT, hafta içinde kritik bir güncelleme daha yayınladı. 
Sizlere ICO'sunda 30 saniyede 35 milyon dolar topladığını birkaç ay önce yine buradan duyurduğum proje, kararlı sürümüyle çalışan tarayıcısı Brave üzerine ‘Ödemeler’ segmesini de ekledi… 
Yani artık Brave'e jeton gibi BAT yükleyerek içeriğini tükettiğimiz yaratıcılara destek olabilir, online yayıncılık dünyasında taşları yerinden oynatmaya başlayabilirsiniz. :) Buna ek olarak Brave yüksek performansıyla da denemeye değer bir ürün. Şahsen ben bir süredir Mac üzerinde varsayılan tarayıcımı Brave yaptım. (Tabii Brave'in yalancısıyım ama şimdiden 3 dakika zamandan tasarruf etmişim bile.)
TweetReality: Günümüzde çalışan, gerçek bir Arttırılmış Gerçeklik örneği
Ve yine yukarıdaki videoya bir atıf… ARKit‘in (ilk ve) en başarılı örneklerinden biri de hafta içinde geldi: TweetReality. Twitter'ın ilk Augmented Reality Client'ı olma özelliği taşıyan uygulama tam 3 ayda hazırlanmış.
Uygulama bu haliyle denemeye kesinlikle değer, ve tabii Twitter'ın resmi uygulamasının yerini almaya aday da değil. AR dünyasından çalışan ve kayda değer bir örnek görmek isterseniz (şimdilik) iOS 11'li bir cihanızda TweetReality'i deneyimleyebilirsiniz.
Ürün Yönetimi framework'leri
Back-end veya front-end framework‘leri var da ürün geliştirmenin yok mu, tabii ki var. product-frameworks.com'da; bir kısmını daha önce yine buradan size tanıttığım çok sayıda ürün geliştirme metodolojisini bulabilirsiniz. 
Basecamp, Spotify, Amazon, Typeform ve Intercom gibi şirketlerin nasıl, hangi sorun ve önceliklerle ürün geliştirdiklerini okumak tahmin  edersiniz ki oldukça değerli olacaktır. Ürün geliştirmeyle ilgili olanlara şiddetle tavsiye…
Web sitenizdeki içeriği kodlama gerektirmeden güncelleyin: Storm-up
Bu hafta içinde lansmanını yapan Storm-up, web sitenizdeki içeriği herhangi bir kodlama bilgisi ya da teknik işlem olmaksızın güncelleyebilmenize yarıyor. 
Storm-up için ‘ee ne var ki bunda, herhangi bir CMS kullanırım ya da basit bir panel hazırlarım’ diyebilirsiniz, zaten Storm-up da tam olarak bu noktada ortaya çıkıyor ve tüm bunlara bir alternatif sunuyor. WordPress veya Drupal gibi CMS'lerle de çalışabilen araç 1000 sayfa görüntülenmesine kadar ücretsiz. Ayrıca hiçbir koşulda değiştirilemez elementler yaratabilmeniz de mümkün. 
Drift Developer Platform
Son dönemin en çok dikkat çeken (ve çektikleri Seeking Wisdom podcast'ini de zevkle takip ettiğim Drift, hafta içinde yine güzel bir lansman yaptı: Drift Developer Platform. Yeni dünyada platform olmanın önemini bizzat çok iyi bilen ekip, geliştirdikleri API'larla artık herkese Drift müşteri tabanı için gerçek zamanlı uygulama ve entegrasyonlar yazabilme imkanı sunuyor.
Hyperion: Mobil uygulamalar için 'in-app' test aracı
Açık kaynak kodlu Hyperion, mobil uygulamalar için (şimdilik iOS, kısa sürede Android de geliyor-muş) ‘in-app’ bir test aracı olarak konumlanıyor. Animasyon, önyüz elementlerinin boyutları ve yerleşimi gibi şeyleri uygulama içindeki gizli plugin vasıtasıyla kolayca test edebileceğiniz Hyperion, aynı zamanda söz konusu plugin'e uygulamanızın ihtiyaçları doğrultusunda ek özellikler geliştirebilmenize de yarıyor. Kullanımı ve entegre etmesi kolay gibi duran Hyperion'a mobil yazılım ekipleri göz atabilirler.
Her Mac'e lazım uygulama: Pliim
Bugüne kadar nasıl böyle basit bir ihtiyacı çözmek için herhangi bir uygulama kullanmadım bilemiyorum ama Pliim, tek bir tuşla bilgisayarınızı sunum moduna çeviriyor. 
Böylelikle gelebilecek olan tüm bildirim ve gereksiz masaüstü ikonlarınız saklayabilmenizi sağlayan Pliim, aynı zamanda açık kaynak kodlu bir uygulama.
The State of UX in 2018 {rapor}
UX konusunda en güncel kaynaklardan biri olan uxdesign.cc, yılın UX trendlerini bir rapor halini getirdi: The State of UX in 2018.(ismini de keşke 2017 koysalarmış, biraz kafa karıştırıcı olmuş ama özetle 2017'de gördüklerinden 2018 tahmini yapmışlar…)
2018 yılında UX tasarımcılarının çok daha fazla iş modeliyle ilgili fikir üretmeleri gereceğini söyleyen rapor, yeni nesil araçlar, UX yöntemleri, UX writing ve tasarımda hikayeleştirme gibi konulara değiniyor. Yeni yılı 10 maddeyle özetlemeye çalışan rapor içi dolu ve okuması da oldukça kolay. (en sondaki yılın en'lerini kaçırmayın)
Vee kapanış...
Kırkıncı sayı da bitti, umarım keyif ve bilgi almışsınızdır. E-bülteni paylaşmayı da lütfen unutmayın. :)
Bu arada e-bülten gönderme aralığımı bir süredir 2 haftada bire (biweekly) çekmeyi düşünüyorum. Ayrıca aklımda herhangi isim bulup, örneğin ‘Ürün Dünyası’ (kabul çok kötü), e-bülteni bu isim altına taşımak da var. Siz ne dersiniz, görüşlerinizi bekliyorum. 
Bir sonraki Salı, yani ayın 19'unda görüşmek üzere, esen kalın.
Geçtiğimiz haftaki 'Blockchain ve Kripto Para Dünyası' sunumumdan bir kare, videosunu da önümüzdeki hafta paylaşacağım
Geçtiğimiz haftaki 'Blockchain ve Kripto Para Dünyası' sunumumdan bir kare, videosunu da önümüzdeki hafta paylaşacağım
Did you enjoy this issue?
Erman Taylan

Ürün geliştirme, yazılım ve girişimcilik dünyası üzerine notlarım.

Her iki haftada bir Salı sabahları görüşmek üzere!

If you don't want these updates anymore, please unsubscribe here.
If you were forwarded this newsletter and you like it, you can subscribe here.
Powered by Revue
Beyoğlu, Istanbul