View profile

Yazılım ve Ürün Geliştirme - Haftalık Bülten #15 (23-30 Mayıs 2017)

🛎  Twilio'dan serverless geliştirici platformu, British Airways'in saatlerce süren altyapı problemi,
Dijital Ürünler
Yazılım ve Ürün Geliştirme - Haftalık Bülten #15 (23-30 Mayıs 2017)
By Erman Taylan • Issue #16 • View online
🛎  Twilio'dan serverless geliştirici platformu, British Airways'in saatlerce süren altyapı problemi, Blokchain 101 e-kitabı, Google Optimize, bir Hacker News olmasa da Stack News, Sayspring, GitHub Marketplace, React ile yazılmış yeni nesil RTE (rich text editor) ve dahası… 12 maddeyle 15. haftalık bültenden herkese merhaba!
📬  700 kişiyi geçen bu topluluğun büyümesi için Facebook, Twitter ve LinkedIn hesaplarınızda bülteni paylaşabilir, arkadaşlarınıza forward'layabilirsiniz
Ayrıca bana ulaşmak içinse e-postaya yanıt vermeniz yeterli.

British Airways'in yaşadığı IT krizi ve akıllara getirdikleri
Yazılımsal bir hata sonucu saatlerce duran uçuşlar... Hayır hayır, Black Mirror senaryosu değil :)
Yazılımsal bir hata sonucu saatlerce duran uçuşlar... Hayır hayır, Black Mirror senaryosu değil :)
Heathrow ve Gatwick havaalanlarında saatler boyunca duran hava trafiğine, British Airways'in yaşadığı sistemsel bir problem sebep oldu. Herhangi bir saldırı olmadan tüm uçuş ve check-in altyapısı saatler boyunca (20 saat civarında) erişilemez hale gelen şirketin CEO'su, Twitter'dan duygusal ve detaylı açıklamalar yayınladı. (1 ve 2
Binlerce yolcuyu ve onları bekleyen aileleri-toplantıları etkileyen bu soruna, şimdilik yapılan açıklamaya göre power-supply yani güç kaynağı sebep olmuş.
Sizce bu olay (yoksa kriz mi demeliydim?) sonrası şirketin yazılım ekibi “suçlu” mu, suçluysa ne kadar suçlu? Bana kalırsa bu fırsatla tüm büyük çaplı şirketler ellerinde olmayan elektrik kesintisi ya da servis sağlayıcılarda yaşanacak olası aksaklık senaryolarını bir kez daha düşünmeliler. 
AWS'ye de bi şey olacak değil ya” demektense tüm edge case‘leri düşünmek ve bu senaryolara hazırlanmak gerekiyor.
GitHub Marketplace
Dünyanın en büyük ve en kaliteli yazılımcı ağı GitHub, sonunda kendinden bekleneni yaptı ve Marketplace'ini duyurdu
Geliştiricilerin iş akışlarını hızlandırmak ya da kolaylaştırmak için ihtiyaç duyacağı araçları keşfedeceği ve satın alabileceği (Buy with GitHub) GitHub Marketplace, GitHub'ın hesap ve repo‘larıyla da kolayca entegre olabiliyor. Şimdilik farklı farklı kategoriler (code reviewmonitoring ve continuous integration gibi) yer alsa da uygulama sayısının az olduğu söylenebilir. Ancak ben kişisel olarak zaman içinde GitHub Marketplace'in yazılım dünyasının App Store'u haline geleceğini tahmin ediyorum. 
Pazar yerlerinin ilk oyuncuları olmak her zaman çok önemlidir, buradan uygulamanızı nasıl listeleyebileceğinizi okuyabilirsiniz. Diğer yandan yine yeni duyurulan GitHub GraphQL API için detaylar ise burada. (Apple, App Store için yüzde 30 komisyon alırken GitHub da yüzde 25 talep ediyor…)
GitHub Marketplace · GitHub
Twilio'dan geliştiricilere "sunucusuz" geliştirme ortamı: Twilio Functions
Her ne kadar Türkiye'de yurtdışındaki kadar adını duymasak da teknoloji devlerinden biri olan Twilio, geliştiriciler için serverless environment olmasıyla dikkat çeken yeni bir platform duyurdu: Twilio Functions. JavaScript ile tetiklenen, platformun sağladığı tüm modüllere erişebilen ve henüz beta‘da olan Twilio Functions, geliştiricilerden sunucu yönetimi ve performansı gibi tüm yükleri alıyor. 
Fiyatlandırması da bulut platformları gibi kullandıkça artan Twilio Functions, son dönemin popüler başlıklarından olan serverless için güzel bir örnek gibi duruyor.
Google'dan anlamsız bir proje -> Data Gif Maker
Haftasonu projesi (veya öğle arası da denebilir 😊) kıvamında olan Data Gif Maker, tamamen kullanıcıların girdiği isim ve oranlara göre Googlefight‘a benzer bir .gif oluşturuyor. Bu küçük projeyi kullanması zor, çıktısı da yararsız gibi duruyor. Siz ne dersiniz, ben mi abartıyorum acaba? (iki anahtar kelimenin de rengi aynı olması durumu dahi düşünülmemiş!) :) Merak edenler için duyurusu da burada.
Mynet, AMP örneğiyle Google I/O 2017'de-ymiş
AMP ve Instant Articles'a bir türlü kanım kaynamasa da (sebebi ise her büyüğün kendi sözünü dinletme çabası) Mynet, AMP ve PWA (Progressive Web Apps) teknolojilerini kullanışıyla Google I/O 2017'de örnek bir vaka olarak ele alınmış. (sunumdan ilgili bölüm
Bu arada Facebook'un hafta içinde AMP ve Apple News'i de aynı anda destekleyen bir SDK duyurusu yaptığını eklemiş olayım.
Stack News -> Yazılım teknolojilerini takip etmek için süper bi platform!
GitHub, Gitlab ve Bitbucket ile login olabildiğiniz Stack News, bu haftanın en çok aklımda kalan yeni ürünü oldu diyebilirim. 
Platforma giriş yaptıktan sonra takip etmek istediğiniz stack‘leri yani teknolojileri seçiyorsunuz ve ilgili tüm güncellemeler e-posta kutunuza geliyor. Popüler teknolojiler ve takip-profil sayfası gibi özellikler de cabası.
Güzel bir onboarding örneği olarak bir url ya da GitHub repo'su girdiğinizde ilgili teknolojileri de size gösteren Stack News'e muhakkak bir göz atın derim.
The ORY Editor -> React ile yazılmış bir RTE
Yazılım geliştiriciler için çeşitli araçlar geliştiren ORY, son olarak yeni nesil bir RTE (Rich Text Editor) yayınladı: The ORY Editor.
React kullanılarak geliştirilen ve kaynak kodu açık kaynak hale getirilen proje, en çok DOM seviyesinde çalışmaktansa JSON temelli olmasıyla öne çıkıyor. 
The ORY Editor, (Medium'a benzer olarak) bizzat yazının okunacağı alanda değişiklik yapmanıza ve yalnızca yazıya dair özellikleri değil, aynı zamanda içeriğin yerleşimine de karışabilmenize olanak tanıyor. 
Mirr.io -> Sketch tasarım dosyalarınızı paylaşabilir prototip'lere dönüştürün
Geçtiğimiz hafta içinde duyurulan Mirr.io, bir Sketch plugin'i olarak tasarım dosyalarınızı, paylaşılabilir ve tüm tarayıcılardan açılabilir birer prototip'e dönüştürüyor. Şimdilik ücretsiz olan ve Sketch'i terketmeden kullanılabilen Mirr.io, alternatifleri bulunsa da denemeye değer.
Sayspring -> Sesle çalışan uygulamalar için prototip üretme aracı
Geride bıraktığımız hafta içinde 1,5m Dolar yatırım almayı başaran Sayspring, sesle çalışan uygulamalar için kodlama gerektirmeden prototipler hazırlamanıza yarıyor. Amazon Alexa ve Google Home ile entegre olabilen araç, son yıllarda sayıları hızla artan ses bazlı uygulamalara da prototiplemin gücünü getiriyor.
Google Optimize, artık AdWords'le de entegre
Google'ın Optimizely killer projesi Google Optimize‘a geçtiğimiz haftalarda Google AdWords entegrasyonu da eklendi. Böylelikle, reklamla trafik çeken sayfalarda A/B testing yaparken kampanya veya anahtar kelime bazlı hedeflemeler yapabilmek mümkün oldu.
Analytics ve AdWords gibi güçlü araçlarla entegre olabilen Google Optimize, genelde pahalı ürünlerin hakimiyeti altında olan A/B Testing pazarı için oldukça iyi bir seçenek olarak dikkat çekiyor.
Blockchain 101 {e-kitap}
BKM, daha önce yine burada sizlere aktardığım ürün yönetimi kitabından sonra 1 TL bağışla sahip olabileceğiniz ikinci kitabını da tanıttı: Blockchain 101
Göz gezdirdiğim kadarıyla kitap okuması biraz zor gibi dursa da güzel bir kaynağa benziyor. Bitcoin ve diğer sanal para birimlerini bir kenara koyacak olursak, dijital ve B2B belge-bilgi iletişimine farklı bir boyut kazandıran bu teknoloji hakkında fikir sahibi olmak isteyenlere duyurulur. :)
Revue ile "newsletters kültürü" üzerine bir röportaj yaptım
Revue'nin Inbox Talks serisine konuk oldum
Revue'nin Inbox Talks serisine konuk oldum
Ve kapatırken kendimden bir haber vereyim… Sizlere bu bülteni hazırladığım Revue ile newsletters kültürü üzerine bir röportaj yaptım. 
Bu bülteni hazırlamak nereden aklıma geldi, neden hazırlıyorum, nasıl hazırlıyorum, hazırlamayı düşünenlere neler tavsiye ederim… İlgisini çekenler girişimin blog'unda yayınlanan röportajı buradan okuyabilirler. (İngilizce)
6 Haziran Salı günü 16. sayıda görüşmek üzere...
6 Haziran Salı günü 16. sayıda görüşmek üzere...
Did you enjoy this issue?
Erman Taylan

Ürün geliştirme, yazılım ve girişimcilik dünyası üzerine notlarım.

Her iki haftada bir Salı sabahları görüşmek üzere!

If you don't want these updates anymore, please unsubscribe here.
If you were forwarded this newsletter and you like it, you can subscribe here.
Powered by Revue
Beyoğlu, Istanbul