View profile

Yazılım ve Ürün Geliştirme #44

44. sayıdan herkese merhaba! Bu sayıda bol bol blockchain’le ilgili gelişme, AngelList’in duyurduğu S
Dijital Ürünler
Yazılım ve Ürün Geliştirme #44
By Erman Taylan • Issue #47 • View online
44. sayıdan herkese merhaba! Bu sayıda bol bol blockchain’le ilgili gelişme, AngelList’in duyurduğu Spearhead, Transferslot, mockup -> kaynak kod geçişi için süper bi deep learning okuması, Voicera, hooks:data ve daha birçok konu sizi bekliyor.
Bu arada e-bülteni paylaşmayı da lütfen unutmayın. Bunun için dilerseniz Twitter, Facebook ve LinkedIn‘i kullanabilir, ya da bu e-postayı arkadaşlarınıza forward edebilirsiniz. Bana ulaşmak için de e-postaya yanıt vermeniz yeterli.
23 Ocak Salı günü görüşmek üzere, keyifli okumalar.

AngelList’in melek yatırımcılar için hızlandırma programı: Spearhead
Girişim listeleme ve aynı zamanda tohum yatırım platformu olan AngelList, her geçen gün büyümeye devam ediyor. Son olarak tecrübeli girişimcileri eğiten, onlara yatırım yapabilmeleri için fon bulan ve kendi yatırım platformunu da bu kişilere açan şirket, 35 milyon dolarlık fonla beraber Spearhead‘i duyurdu. AngelList kurucusu Naval, tecrübeli girişimcilerin bu oluşumla en kolay ve en hızlı şekilde ‘yatırımcı’ şapkası takabileceğini söylüyor. 
SpearHead’in beni en çok heyecanlandıran yanıysa tam bir ‘give-back’ projesi olması. Bana sorarsanız VC dünyası için güzel ve belki de çığır açıcı bir örnek.
Blockchain dünyasında olup bitenler
Küçük küçük ama çok sayıda gelişme dikkatimi çekince bunları da bir maddede toplamak istedim. İlk olarak yılların Kodak’ı, bir ICO hazırlığında olduğunu paylaştı ve kısa sürede hisse değeri 2’ye katlandı. KodakCoin ile fotoğrafçıların dijital haklarını korumayı amaçlayan şirket, belki de blockchain teknolojisi ve hype’ı ile içinde bulunduğu dar boğazdan çıkacak.
Hafta içinde bir başka dikkat çekici ICO çıkışı da Telegram’dan geldi. Belki de milyar dolar seviyesini aşacak ve fiat money’lerle de girilebilecek olan ICO, görünen o ki önümüzdeki aylarda gündemi bir hayli meşgul edecek. Şimdilik resmileşmese de Coinbase’in Toshi’sine benzer olarak kendi blockchain platformunu (TON - Telegram Open Network) kurmayı planlayan Telegram, mesajlaşmanın ötesinde para transferi ve çok sayıda dijital işlemi el atmayı planlıyor gibi…
Vitalik’in çıkışıyla yine ve yeniden gündeme gelen ‘herkes para derdinde, ürünler ikinci planda’ noktasında kuşkusuz Türkiye olarak biz de güzel bir örnek teşkil ediyoruz. Evet belki Colendi, Joint ve Kimlic gibi içi dolu blockchain projelerimiz de var ama genel olarak öncelik esnaftan mühendisine kısa yoldan zengin olmada. Bu konunun güzel bir örneği de hafta içinde dikkat çeken Turcoin isimli proje oldu. Yerli ve milli kritpo para projemiz şu an pre-ICO döneminde ve ana akım medyada tam sayfa ilanlar veriyor. :) Açıkası gazete ilanını arkadaşlarımdan duymuş ama görmemiştim, siz de benim gibiyseniz buyurun lütfen. 🤔 
İlanı daha net görmek için görsele tıklamanız yeterli
İlanı daha net görmek için görsele tıklamanız yeterli
Transferslot: ‘Hobi projeleri’ için alış-satış platformu
Hobi projeleri, İngilizcesiyle side projects, için bir pazar yeri olan Transferslot, hafta içinde en çok dikkatimi çeken projelerden biri oldu. Platform olarak henüz eksikleri (metrik gösterimleri, detaylı arama, filtreleme…) olsa da bu tarz indie projeler için böyle bir pazar yerine gerçekten ihtiyaç vardı. Transferslot ile kendi hobi projenizi hayata geçirmek için fikir alabilir, ya da hali hazırda ayağa kalkan bir proje ile yola koyulabilirsiniz.
Deep learning ile mockup’lardan kaynak koda geçiş
Son olarak Airbnb’nin de sketch2code projesi ile denediği, bugüne kadar çokca konuşulan mockup yani kabaca prototip dosyalarından koda otomatik geçiş konusunda hafta içinde oldukça güzel bir yazı okudum. Kendisini ‘Heroku for Deep Learning‘ olarak tanıtan FloydHub, derin öğrenme ile bu konunun derinliklerine iniyor. :)
Artık toplantılar için kişisel asistanınız var: Voicera
İçinde AI geçen projeler arasında son zamanlarda en çok dikkatimi çeken geçen hafta lansmanını yapan Voicera oldu. Toplantılar için adeta kişisel bir asistanız olan Voicera, toplantınızı dinleyip sizin için notlar alıyor, toplantı sonrası hatırlatmalar ve alınması gereken aksiyonları listeliyor.
Kağıt üzerinde inceleyip deneme fırsatı bulamasam da Voicera aynı zamanda Skype ve Google Hangouts gibi platformlarla da entegre olabiliyor. Şu net ki ilerleyen günlerde toplantı notları, e-posta gönderimi, takvim ayarlama ve benzeri konularda AI tabanlı projeler görmeye devam edeğiz.
Hooks, gerçek zamanlı olarak büyük çaplı bir veri havuzu (API) yayınladı
Bugüne kadar duymadıysanız benzerine çok rastlanmayan bir bilgi uygulaması olan Hooks, büyük bir API yayınladı: hooks:data.
Hava durumundan dizilerin yeni bölümlerine, Bitcoin fiyatından spor kulüplerinin maçlarına kadar bu büyük veri havuzunu API ile sunan hooks:data, işe yarar bir proje olmuş.
Intercom’dan Pazarlama Kitabı
Intercom, geçtiğimiz hafta bir pazarlama kitabı yayınladı. Her zamanki gibi ücretsiz, okuması kolay ve zevkli. Henüz tamamını okumamış olsam da özellikle pazarlama dünyası dışında kalan kişiler için çok güzel bir kaynak olabilir. 
Growth kavramı ve AARRR! dışında kalan pazarlama konuları güzel bir şekilde incelenmiş diyebilirim, özellikle başarılı lansman ve hikaye anlatımı önemli bölümlerdi. İlgilenenlere duyurulur.
Zapier 1000 tane SaaS müşterisini analiz etti, ortaya yazılım trendleri raporu çıktı
İlk çıktığı günden beri yakından takip ettiğim Zapier, hafta içinde küçük ama göz atılası bir yazılım trendleri raporu yayınladı.
Raporda en çok dikkat çeken şeylerden biri; başarılı ürünlerin temel olarak tek bir konuya çözüm sunması ve dışarısıyla kolayca entegre olabilen bir platform olabilmeleri. Ve bir diğer nokta da sizin bu satırları okuduğunuz e-postalar. :)
Kısalar...
2017 JavaScript Rising Stars
turkce-yapay-zeka-kaynaklari/readme.md at master · deeplearningturkiye/turkce-yapay-zeka-kaynaklari · GitHub
Bitcoin, kripto paralar ve blockchain kaynakları
Kapanış...
Umarım keyifle okumuşsunuzdur. Bin kişiyi geçen bu komünitenin daha da büyümesi için lütfen e-bülteni paylaşmayı unutmayın.
Önümüzdeki hafta görüşünceye kadar, esen kalın!
Did you enjoy this issue?
Erman Taylan

Ürün geliştirme, yazılım ve girişimcilik dünyası üzerine notlarım.

Her iki haftada bir, Salı sabahları görüşmek üzere!

If you don't want these updates anymore, please unsubscribe here.
If you were forwarded this newsletter and you like it, you can subscribe here.
Powered by Revue
Beyoğlu, Istanbul