View profile

Yazılım ve Ürün Geliştirme #47

E-bültenin 47. sayısından herkese merhaba!  Keyifle okumanız, üzerinde bol bol zaman geçirmeniz dileğ
Dijital Ürünler
Yazılım ve Ürün Geliştirme #47
By Erman Taylan • Issue #50 • View online
E-bültenin 47. sayısından herkese merhaba! 
Keyifle okumanız, üzerinde bol bol zaman geçirmeniz dileğiyle. 😊 

CB Insight’ın 2018 Fintech trendleri raporu
Fintech yatırımlarına ve satın almalara değinerek başlayan rapor, hemen ardından 2018 yılının öne çıkan başlıkları olarak seçtiği 10 maddeyi teker teker açıklıyot. 
Unbundling yani bir anlamda bankaların ‘parçalanması’ en çok vurgu yapılan noktalardan biri olurken verilen girişim ve iş birliği örnekleri de dikkat çekici. CB Insight’ın hazırladığı rapora finansal servisler ve etrafındaki iş kollarına çalışanlar muhakkak göz atsınlar derim.
Siftery: Şirketlerin online harcamalarını kontrol eden yazılım
SaaS’ların hayatımıza girmesiyle birlikte hem bireysel hem de kurumsal tarafta artık kullanmadığımız ya da hakkını vererek kullanmadığımız araçlara düzenli olarak ödeme yapmaya devam ediyoruz. Eminim siz de sakin kafa oturup düşünseniz online harcamalarınızın yüzde 20-30’unu eleyebilirsiniz. Ki bazı iş modellerinin (özellikle App Store’dan abonelik kabul eden) artık önemli bir parçası da ‘abone olup unutanlar’. :)
Bu problem için daha önce bireysel çözümlere denk gelmiştim, bu hafta lansmanını yapan Siftery Track ise aynı problemi şirketler için ele alıyor. Ödeme noktalarınızla entegre çalışabilen araç hem faturalarınızdaki değişimleri size haber veriyor hem de kategorisel olarak ya da takım içindeki çalışanlara göre ödemeleri listeliyor.
Parabola 2.0
3 genç geliştiricinin ortaya çıkardığı ve sonrasında Apple tarafından satın alınan Workflow ve Zapier’in bir çocuğu olduğunu düşünün… İşte size Parabola. :) 
Bu hafta içinde 2.0 versiyonu yayınlanan, iş süreçlerine otomasyon kazandıran Parabola, çok sayıda veri kaynağından otomatik olarak aldığı verileri belirlediğiniz kriterlere göre işliyor ve o verileri yine belirlediğiniz yerlerde saklıyor. Böyle anlatınca çok bir anlam ifade etmemiş olabilir; örneğin satış kapattığınızda CRM’inizin otomatik olarak güncellenmesini düşünebilirsiniz. User onboarding sürecini iyileştirmesi ve landing page’ine daha çok ve anlamlı örnekler koyması gerektiğini düşündüğüm Parabola’ya bir göz atın derim, iş süreçlerinize uygun bir kullanım alanı bulabilirsiniz ciddi manada bir zaman-emek tasarrufu sağlayabilirsiniz. 
Bu arada yine bu hafta içinde yayınlanan ve benzer bir ürün olan Zoho Flow’u da inceleyebilirsiniz.
Facebook’dan Osquery
Mac, Windows ve Linux için işletim sistemini adeta veritabanına çeviren ve içerisinde (SQL benzeri) sorgulama yapabilmenize izin veren Osquery, Facebook’un açık kaynak kodlu bir projesi.
Kernel modülleri, devam eden process’ler ve donanımsal detaylar gibi verileri ulaşmanıza izin veren Osquery; DevOps, güvenlik ve test gibi konularda işe yarayabilir.
heatmap.js
Kullanıcılarınızı oluşturduğu heatmap yani ısı haritası ile analiz etmenize yarayan heatmap.js detaylı ve kullanışlı bir JavaScript kütüphanesi gibi duruyor. Dilerseniz kullanıcılarınızın mouse hareketlerine göre özelleştirebileceğiniz, dilerseniz de animasyonlu haritalar oluşturabileceğiniz heatmap.js’in aynı zamanda Google Maps veya Leaflet gibi eklentileri de bulunuyor.
CSS 101
Şikago merkezli kodlama kampı Actualize, CSS'i (Cascading Style Sheets) güzel bir derlemeyle bilmeyenler için anlatmış. Adım adım ve örneklerle CSS'i anlatan yazıda; genel yazım şekillerini, grid'leri ve sonrasında da post processor‘leri bulabilirsiniz.
Adele: Design System fihristi
UXPin tarafından hazırlanan Adele, çok sayıda design system’i (style guide’ın daha geniş versiyonu da denilebilir) kategorilerine göre listeleyen bir plartform olarak tanıtılabilir.
Bir ürünün, şirketin ve bazen de ülkenin tasarımlar olarak nasıl dokümante edilebileceğini örneklerle görmek isterseniz; geniş filtrelerle hazırlanmış bir liste olan Adele’a bakabilirsiniz.
Intercom’dan şimdi de Customer Engagement kitabı
Neredeyse her sayıda bir içeriğini sizinle paylaştığım ve severek takip ettiğim Intercom, son olarak Customer Engagement kitabını yayınladı. 
Ürününüzün daha çok kullanıcıya sahip olması ya da içerideki kullanıcıların ürününüzü daha aktif kullanması için nasıl, ne zaman ve nelere dikkat ederek onlara ulaşmanız gerektiğine; kendi kullandığı methodlarla değinen Intercom, konuya ilgi duyanların hızlıca okuyabileceği ve hemen yararlanabileceği bir kaynak daha hazırlamış.
Kısalar...
Spendesk raises $9.9 million to build your next corporate card
Yeni bir YouTube kanalı: Remote Talks
Hayat Basketbola Benzer | Oktay Mahmuti | TEDxIstanbul
Bir Web Geliştiricinin Serüveni: Burak Yiğit Kaya ile Sohbet - YouTube
Kapanış;
Cuma günü İTÜ’de sevgili Serdar, Zahid ve Mehmet ile Fintech’lerin Geleceği başlıklı bir paneldeydik
Cuma günü İTÜ’de sevgili Serdar, Zahid ve Mehmet ile Fintech’lerin Geleceği başlıklı bir paneldeydik
Geçtiğimiz hafta -duyurusunu yine buradan yaptığım gibi- bir de panele katıldım. Umarım konferansın genç ve parlak katılımcıları için faydalı olmuştur. 
Eğer e-bülteni buraya kadar okuduysanız paylaşmayı da ihmal etmeyiniz. :) Bana bu e-postaya yanıt vererek ulaşabilirsiniz. 
13 Şubat Salı günü görüşmek üzere!
Did you enjoy this issue?
Erman Taylan

Ürün geliştirme, yazılım ve girişimcilik dünyası üzerine notlarım.

Her iki haftada bir Salı sabahları görüşmek üzere!

If you don't want these updates anymore, please unsubscribe here.
If you were forwarded this newsletter and you like it, you can subscribe here.
Powered by Revue
Beyoğlu, Istanbul