View profile

Yazılım ve Ürün Geliştirme #49

E-bültenin 49. sayısından herkese merhaba!  Yemeksepeti’nin yeni ofisi, GeoSpark, Apinizer, Sqreen, P
Dijital Ürünler
Yazılım ve Ürün Geliştirme #49
By Erman Taylan • Issue #52 • View online
E-bültenin 49. sayısından herkese merhaba
Yemeksepeti’nin yeni ofisi, GeoSpark, Apinizer, Sqreen, Popcorn Notify, Codefiction’ın dikkat çeken yeni bölümü, ürün yönetimiyle alakalı etkinlikler… Yine dolu dolu bir içerik sizi bekliyor.
1200 kişiye ulaşan bu komünitenin daha da büyümesi için e-bülteni sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayı, ilgisini çekeceğini düşündüğünüz arkadaşlarınıza bu e-postayı forward etmeyi lütfen unutmayın. Keyifli okumalar!

Yemeksepeti'nin yeni ofisi hakkında
Türkiye'nin PR ve marka algısı konusunda önde gelen internet şirketi Yemeksepeti, hafta içinde yeni ofisiyle de adından sıkça söz ettirdi. Sevgili Arda Kutsal'ın ziyaretiyle detaylıca ele alınan (ilgili Girişim Ofisleri videosu) Yemeksepeti Park, ilk intiba olarak gerçekten ilgi çekici duruyor. Hatta, ofisi bizzat görmediğim için iddialı konuşmak istemiyorum ama, içinde oturup çalışacak kişilerden önce dışarıdan gelenlerin aklında kalacak detaylara odaklanılmış gibi. :)
Diğer yandan Yemeksepeti Park; teknolojiye önem ve insana da değer verme noktasında hala ne kadar geride olduğumuzu bana bir kez daha hatırlattı. Çevremdeki ve sosyal medyadaki insanların ‘aşırıya kaçan’ beğeni yorumları Yemeksepeti gibi disruptive işlere ve böylesi etkileyici ofislere çook daha fazla ihtiyacımız olduğunu gösteriyor.
Soy ağacınızı açık kaynak olarak görselleştirin
Geçen hafta uzun uzun bahsettiğim e-Devlet'in soy ağacı özelliği sonunda stabil olarak (ve örnek verdiğim gibi istekler kuyruğa alınarak…) çalışmaya başladı. Okuması zor ve görselleştirmeye ihtiyaç duyulan tabloyu; gerçek bir soy ağacına çeviren çok sayıda mini proje de hemen yayına girdi. 
Bunlar arasında verilerinizi browser üzerinde tutup açık kaynak kodla görselleştiren ve kullanımı da oldukça kolay olan şu örnek dikkatimi çekti. Diğer yandan e-Devlet güncellemeyi yayınladıktan kısa süre sonra çok sayıda alternatif yazılımın ortaya çıkması da mutluluk verici.
Yerli yapım API yönetim platformu: Apinizer
Webrazzi’deki inceleme sonrası haberdar olduğum Apinizer, yerli yapım bir API yönetimi platformu olarak konumlanıyor. 6M TL yatırım da alan girişim tamamen globale odaklanmış durumda. (öyle ki Apinizer’in Türkçe dil desteği bulunmuyor) Detaylı bir loglama ve raporlama sunan Apinizer, müşterilerinin sunduğu API’lerin kolayca test ve monitör edilmesini sağlıyor. 
Web sitesinde kendisini biraz daha iyi anlatması gerektiğini söyleyebileceğim girişim, rakiplerinin yoğun olarak kullanılmadığı pazarlarda ve tabii ülkemizde popüler olmaya oynayacaktır.
Sqreen: Web uygulamalarının güvenliği için IFTTT
Avrupa merkezli Sqreen (aynı zamanda bir Y Combinator girişimi), web uygulamalarının güvenliği noktasında adeta IFTTT olmak istiyor. PHP, Python, Node.js ve Java tabanlı uygulamalarda çalışabilen Sqreen, sunucu tarafına kurulan küçük bir kütüphane ve kod tabanına eklenen bir kaç satır koddan ibaret.
Güvenlik için büyük ekipleri ve çokça zamanı olmayan projeleri hedefleyen Sqreen, tahmin edebileceğiniz gibi SQL açıkları, ağır yük ya da XSS gibi güvenlik risklerinde bir ‘uyarıcı’ görevi görüyor ve çok sayıda eklenti üzerinden çalışıyor. Sqreen’in bir diğer dikkat çeken yanı ise trafiğinizi izlemiyor ve tamamen kendi sunucunuz üzerinde çalışıyor olması.
Algolia, Toptal ve BlaBlaCar gibi kullanıcıları bulunan Sqreen’in fiyatlandırması da makul gibi duruyor. (açık kaynak kodlu projeler için tamamen ücretsiz)
Mobil uygulamalar için batarya ömrü odaklı lokasyon SDK’sı: GeoSpark
GeoSpark’ın kullanıcılarına sunduğu yönetim paneli
GeoSpark’ın kullanıcılarına sunduğu yönetim paneli
Mobil platformlar için lokasyon bazlı işler her zaman zorlayıcı (challenging) olmuştur diyebilirim. Bu noktada yüzde 90’a varan bir batarya avantajı sunduğunu iddia eden GeoSpark, AI tabanlı bir SDK olarak öne çıkıyor. Kurucusunun, lokasyon tabanlı bir uygulama ‘sayesinde’ telefonunun bataryasının bitmesiyle aklına gelen bir ürün olan GeoSpark, en çok da bu sorun (yani batarya) üzerine eğilmiş. Aynı zamanda kullanıcıların sürekli olarak arka planda lokasyonu dinleyebilmesine de olanak tanıyan ürün, iOS ve Android için .json tabanlı çalışabiliyor. Eğer siz de lokasyon bazlı bir mobil projede çalışıyorsanız GeoSpark’a bir göz atın derim.
Popcorn Notify: Tek bir API üzerinden tüm e-posta ve SMS’lerinizi yönetin
Özellikle küçük çaplı projeler ya da MVP seviyesindeki ürünler için uygun olduğunu düşündüğüm Popcorn Notify, kullanıcılarınıza yollayacağınız e-posta ve SMS’leri kolayca iletebilmenizi sağlıyor.
Pyhton ve JS kodlarınıza hızlı bir şekilde entegre edebileceğiniz bu ücretli servis tamamen yazılım geliştiricileri hedef almış. Şu an için herhangi bir raporlama sayfası sunmayan Popcorn Notify’ın global numaraları destekleyip desteklemediği de bir soru işareti. Ancak Popcorn Notify sunduğu kullanım kolaylığından dolayı en azından incelemeye değer duruyor.
Bilgem Çakır Codefiction'a konuk oldu {podcast}
Severek dinlediğim Codefiction podcast'ine hafta içinde Bilgem Çakır konuk oldu
Yalın kod nedir sorusundan başlayıp mühendislikte yönetici olmak ya da olmamak gibi konular üzerinde durulan bölüm 1 saati geçse de bittiğinde ‘keşke biraz daha konuşsalarmış’ dedirtiyor. :)
Ürün yönetimiyle alakalı bir meetup bir de workshop {etkinlik}
İlkine katılamadığım ProductTank Meetup #1'in ardından 1 Mart günü de #2 düzenleniyor, takvimlerinizi ayarlayın derim (ben de orada olacağım). Ayrıca sevgili Akar Şümşet, ürün dünyası içindeki herkesin katılabileceği çok güzel bir workshop hazırlamış. Yine KWORKS'ün ev sahipliğini yapacağı bu ücretli workshop da ürün yönetimi ve çevresindeki kişiler (CTO’lar, yazılım geliştiriciler, UX tasarımcılar…) için fazlasıyla faydalı olacaktır.
Kapanış
Bir e-bültenin daha sonuna geldiniz. Umarım keyifle okumuş, üzerinde bolca vakit geçirmişsinizdir. Bana ulaşmak için bu e-postaya yanıt vermeniz yeterli.
50. sayı için 27 Şubat Salı günü tekrar görüşünceye dek, esen kalın.
Did you enjoy this issue?
Erman Taylan

Ürün geliştirme, yazılım ve girişimcilik dünyası üzerine notlarım.

Her iki haftada bir Salı sabahları görüşmek üzere!

If you don't want these updates anymore, please unsubscribe here.
If you were forwarded this newsletter and you like it, you can subscribe here.
Powered by Revue
Beyoğlu, Istanbul