View profile

Yazılım ve Ürün Geliştirme #54

54. e-bültenden herkese merhaba!  Facebook skandalının yansımaları, Open Banking, Firefox’un product
Dijital Ürünler
Yazılım ve Ürün Geliştirme #54
By Erman Taylan • Issue #58 • View online
54. e-bültenden herkese merhaba! 
Facebook skandalının yansımaları, Open Banking, Firefox’un product roadmap’i, indie developer Pawel’in Abot projesi, Uğur Özyılmazel’in bu sefer konuşmacı olduğu bir etkinlik, IKEA ile algoritma anlatımları, IDEA ve dahası… 
20-27 Mart arasındaki kişisel ürün yönetimi ve yazılım dünyası gündemimle karşınızdayım. Lütfen e-bülteni paylaşmayı ve ilgisini çekeceğini düşündüğünüz arkadaşlarınıza bu e-postayı forward etmeyi unutmayın. 
Keyifli okumalar!

Firefox’un bir ürün olarak stratejisi ve product roadmap’i
Hepimizin bildiği ve kolayca anlayabileceği bir ürün olan Firefox, halka açık olarak product roadmap (ürün stratejisi) dokümanını paylaştı. Hız, kişisellik ve mobil üzerine odaklanan Firefox’un bu dokümanını detaylıca incelemenizi tavsiye ediyorum. Doküman takdir edilecek düzeyde kısa ve net.
IKEA üzerinden algoritma anlatımları
Geçtiğimiz hafta içinde IDEA ismiyle yayınlanan bu projeye denk geldim ve keyifle inceledim. IKEA’dan esinlenerek veri yapıları ve algoritmaları anlatma fikri aslında bir üniversitede ortaya çıkmış,  her örneğin .pdf, .png ve .svg olarak çıktılarını indirebileceğinizi de söylemiş olayım.
Güzel bir indie proje örneği: Abot
En çok merak edilen kısmını (ne kadar kazandığını) söylemese de bir Slack botu olan Abot’u geliştiren Pawel Urbanek, oldukça basit bir projeyle nasıl hayatının değiştini anlatmış. Slack için anonim mesajlaşma uygulaması olarak tarif edebileceğim Abot, Pawel’in aklına geçmişte çalıştığı projelerden birinde gelmiş. ‘İnsanlar anonim olarak içini dökebilse ne de güzel olur’ diyerek yola çıkan Pawel, çoğumuzun aksine harekete geçmiş ve Abot’u geliştirmiş. Ruby on Rails ile geliştirilen Abot’un kabaca hikayesini, kullandığı araçlar ve pazarlama stratejisiyle beraber anlatan Pawel’i ilham almak adına okuyabilirsiniz. Ne kadar küçük bir ürün nelere kadir olabiliyor…
Facebook skandalının yansımaları
Facebook’un geçen hafta da paylaştığım Cambridge Analytica skandalı sonrası hisseleri bir ara yüzde 8 kadar (yaklaşık 60 milyar dolar) değer kaybetti. Konunun şaşırılacak bir tarafı yok, tabii ki FB kullanıcılarının verilerini nakite çeviriyordu, aynı Twitter ve LinkedIn’in de yaptığı gibi. Geçen hafta da söylediğim gibi önemli olan kullanıcıların bilinçli olması ve ne yaptığının farkında olması. Ek olarak bu gelişme daha önce de vurguladığım gibi mahremiyet odaklı projelerin yükselişini hızlandıracaktır.
Konuyla ilgili güzel ve kronolojik bir Türkçe özeti burada, biraz karşıt görüş içeren yorumu ise burada okuyabilirsiniz. Tam olarak bu konuda uzunca bir süredir akademik çalışmalar yürüten Zeynep Tüfekçi’nin TED videosunu da izlemenizi tavsiye ederim.
Open Banking (Açık Bankacılık)
Avrupa Birliği ülkelerini kapsayacak, çıkışı Mayıs’a ertelenen yasa tasarısı sonrasında iyice yükselişe geçeceği tahmin edilen Open Banking uygulamaları için dikkat çekici bir örneği UK’de HSBC hazırlıyor. Diğer bankalardaki hesaplarınıza da ulaşma imkanı sunacak olan uygulama, konuşulan o ki FinTech girişimlerinden alışık olunan şekilde analizlere, kampanyalara ve para biriktirme gibi özelliklere sahip olacak. Open Banking konusuyla ilgili geniş bir kaynağı ise burada bulabilirsiniz. 
Bakalım FinTech alanında uzun zamandır öncü olan Türkiye’de açık bankacılık alanında neler (ve ne zaman) olacak? Bu kadar FinTech demişken, yine UK’de devreye giren FinTech sandbox projesi de oldukça ilgi çekici ve yine Türkiye’de de ‘görmek istediğimiz hareketlerden’.
Ürünler için geri bildirim toplama/verme platformu: Betas.io
Her ne kadar muadilleri olsa da hafta içinde lansmanını yapan Betas.io, web siteleri ve mobil uygulamalar için geri bildirim toplayabilecekleri bir platform olarak konumlanıyor. Portfolyo, web sitesi, blog, mobil uygulama gibi farklı farklı kategorileri kabul eden platform, aynı Product Hunt gibi geri bildirimde bulunan kişileri özel hissettirip birer profil de oluşturuyor. Yalnızca beta aşamasında değil, her aşamada geri bildirimler oldukça önemli. Betas.io da bir komünite olarak büyüyebilirse faydalı bir platform haline gelebilir.
Google’dan Outline (kendinize ait VPN)
Uzun süredir OpenVPN ile DigitalOcean’da duran bağımsız bir VPN kullanıyorum. Outline projesi de açık kaynak kodlu, platform bağımsız ve iddialı bir proje. Outline altyapı olarak ise Google’ın Jigsaw‘ını kullanıyor. Ülkemizde BTK’nın ‘VPN kullanımını da düzenlemek istiyoruz’ açıklamasıyla aynı hafta lansmanını yapan Outline, özellikle habercileri hedefliyor ve aylık 5 dolar gibi bir ücretle (DO ile aynı sayılır) sunuluyor.
Etkinlik: İyi ve Kötü Yanlarıyla Programcı Olmak
Software Craftsmanship Turkey etkinlikleri kaldığı yerden devam ediyor. Akasya Acıbadem’de bulunan Saha Bilgi Teknolojileri ofisinde gerçekleşecek olan buluşma, 11 Nisan’da düzenlenecek ve sevgili Uğur Özyılmazel konuşacak. Hem bu değerli kalabalığın içinde olmak hem de Uğur Abi’yi dinlemek oldukça güzel olacaktır. Siz de yazılım dünyasına ilgi duyuyorsanız şimdiden takvimlerinizi ayarların derim, bir aksilik olmazsa ben de orada olacağım.
Kapanış...
Elli dördüncü e-bültenin de sonuna geldiniz, umuyorum ki keyifle okumuşsunuzdur. Eğer öyleyse paylaşmayı da unutmayın. Bana ulaşmak içinse direkt olarak bu e-postaya yanıt verebilirsiniz.
Önümüzdeki hafta (artık Nisan ayında) görüşmek üzere!
Haftanın gündemine istinaden... :)
Haftanın gündemine istinaden... :)
Did you enjoy this issue?
Erman Taylan

Ürün geliştirme, yazılım ve girişimcilik dünyası üzerine notlarım.

Her iki haftada bir Salı sabahları görüşmek üzere!

If you don't want these updates anymore, please unsubscribe here.
If you were forwarded this newsletter and you like it, you can subscribe here.
Powered by Revue
Beyoğlu, Istanbul