View profile

Yazılım ve Ürün Geliştirme #58

Dijital Ürünler
Yazılım ve Ürün Geliştirme #58
By Erman Taylan • Issue #62 • View online
58. e-bültenden herkese merhaba! Yaz mevsiminin yavaş yavaş kendini göstermeye başladığı bu haftada, 17-24 Nisan arasındaki gündemimle karşınızdayım. Drift’in yeni yatırımı, Golem’in beta yayını, ücretli newsletter yapmak, AWS Blockchain Template, SubscrEASY, Stripe Home, Twist, Grasshopper ve çok daha fazlası 58. sayıda sizi bekliyor.
E-bülteni arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın. Bana ulaşmak içinse bu e-postaya yanıt vermeniz yeterli.
Keyifli okumalar.

Haftasonu Kodla için Trabzon’daydım, benim için oldukça keyifli bir gündü, umarım yaptığım sunumla da katılımcılara faydalı olabilmişimdir. Tüm ekibe buradan da kocaman selam ve sevgiler.
Bu güzel etkinlik için emeği geçen herkese tekrar teşekkürler!
Bu güzel etkinlik için emeği geçen herkese tekrar teşekkürler!
Manşetler
AWS Blockchain Templates
Microsoft ve IBM gibi dev şirketlerin BaaS çözümlerinden sonra Amazon da blockchain için AWS tabanlı platformunu yayınladı: AWS Blockchain Templates. Konuyla ilgili Amazon’un yaptığı açıklama da burada.
Blockchain üzerine geliştirilen uygulamaların AWS’ye kolayca deploy edilebilmesini sağlayan platform, şu an için Ethereum (public veya private) ve Hyperledger Fabric framework’lerini destekliyor. Ücretlendirme içinse standart AWS tarifesi geçerli.
Ücretli newsletter yayınlamak ve dünyadan başarılı örnekler
Bu e-bülteni size ulaştırmak için kullandığım Revue, hafta içinde paid newsletter özelliğini duyurdu ve tüm dünyadan öne çıkan örneklere yer verdiği bir yazı yayınladı
Stratechery ve ReCharged gibi benim de takip ettiğim örneklerin yer aldığı yazı konuyla ilgili oldukça bilgi verici. Yeri gelmişken hem online hem de basılı olarak okuyucularına ulaşan Offscreen Magazine de oldukça başarılı bir örnek. ‘Ee peki ya sen’ diyecek olursanız; Revue’nin kurucusu Martijn ile bu yeni özellik için geri bildirim vermek adına konuşsam da şu an için böyle bir düşüncem yok. E-bülteni ilgisini çekeceğini düşündüğünüz arkadaşlarınızla paylaşmanız yeterli. :)
Drift 60 milyon dolar yatırım aldı
Son dönemde dikkatimi en çok çeken girişim olan Drift, 60 milyon dolar yatırım aldı. Podcast’ini (Seeking Wisdom) de severek dinlediğim online marketing girişiminin yeni yatırımı Sequoia Capital imzası taşıyor. 100 bin kadar kullanıcısına chatbot ve e-posta pazarlaması gibi çözümler sunarak daha etkili müşteri edinimi yapmalarına olanak tanıyan Drift’i hala duymadıysanız muhakkak göz atın derim.
dApp’in en güzel örneklerinden Golem, beta olarak yayında!
Blockchain’i anlatırken örneklerimde bol bol kullandığım Golem, hafta içinde beta yayına başladı. EVM (Ethereum Virtual Machine) üzerinde çalışan Golem ile bilgisayarınızın işlemci gücünü bir başka Golem kullanıcısına kiralayabilir veya aynı şekilde başka bir kullanıcıdan geçici süreyle işlemci gücü satın alabilirsiniz. 
Mac, Linux ve Windows bilgisayarınızda kullanabileceğiniz Golem için geliştirici ekip uygulamanın çalışma mantığını kavrayana kadar testnet üzerine işlem yapmanızı tavsiye ediyor. Ve tabii Golem’i deneyimlemek için az da olsa ETH’ye (GNT alıp-vermek için) ihtiyaç duyacağınızı da belirtmeliyim. Yaklaşık üç yıllık bir geliştirme sürecinin ardından beta olarak yayına başlayan Golem, protokol seviyesinde bir blockchain uygulamasını test etmek ve anlamak için oldukça güzel bir seçim olabilir.
Ürünler
Grasshopper: Google’dan kod okuryazarlığı için mobil uygulama
Google’ın hafta içinde yayınladığı Grasshopper, hem Android hem de iOS için bir mobil uygulama ve başlangıç seviyesi için kodlama öğretmeyi hedefliyor. 
JavaScript üzerinden oyunlaştırılmış bir şekilde kodlama öğreten ve gittikçe zorlaşan seviyelerden oluşan Grasshopper, kendi alanı için başarılı bir uygulama olmuş. 
Google şimdilik varolan uygulamalatı satın almaktansa bir tane de kendisi yayınlamış ancak bu gibi platformların kuşkusuz geleceği çok açık.
Vue.js tabanlı statik sayfalar yayınlamak için: VuePress
Vue.js komünitesi ve ürün ailesi büyümeye devam ediyor. Hafta içinde yayınlanan VuePress ile Vue.js kullanarak statik web sayfaları oluşturabilmeniz mümkün. 
JS framework’leri için ihtiyaçlardan biri de statik web sayfaları oluşturmak. Vue.js için bu alanda bir çözüm olan VuePress henüz tema seçeneği olarak çok zengin değil ancak zaman içinde daha da güçlenecektir.
Todoist’in yapımcılarından birlikte çalışma uygulaması: Twist
En popüler to-do list uygulamalarından olan Todoist’in geliştiricisi Doist, takım içi iletişim için Twist’i duyurdu. Slack ve Microsoft Teams’e bir rakip olan Twist, konu bazlı iletişim sunmasıyla daha kullanılabilir olduğunu vadediyor. 
Twist; bir müşteri problemi ya da geliştirilen yeni bir özellikle ilgili olarak yeni bir chat/konuşma başlatmanız, böylelikle Slack ya da benzerlerinden daha verimli olmanız fikrine dayanıyor. Çıkış noktası doğru olsa da yalnızca bu özellik için Slack’ten taşınmak ne kadar doğru olur (ki ücretlendirme de neredeyse aynı), veya halihazırda güçlü bir şekilde Jira kullanan herhangi bir takım Twist’e ihtiyaç duyar mı emin olamadım. Ancak yine de Twist’i siz de inceleyin ve kendi kararınızı kendiniz verin.
Stripe, kendi içindeki iletişimi güçlendirmek için Home’u geliştirdi
En son söyleyeceğimi en başta söyleyeyim, Home ne yazık ki (en azından şimdilik) halka açık değil. :( Kendi içinde düzenlediği bir hackathon’da Stripe; global ve dünyanın farklı lokasyonlarından çalışan bir ekibe sahip olduğu için çalışanlar arasında bir iletişim kopukluğu olduğundan hareketle Home’u geliştirmiş. Detaylı bir açıklama ve ürünün hikayesi burada. Home ile Stripe çalışanları kendilerine ait bir profil oluşturup ilgi alanlarını buraya girebiliyor. Diğer yandan Home’da takımlar halinde çalışanları inceleyebiliryorsunuz. Merak edenler için; Stripe şu an 150 kişiden oluşuyor.
Son olarak; eğer Home fikir olarak ilginizi çektiyse benzer bir amaç taşıyan Slab’i de inceleyebilirsiniz.
Personably: Çalışanlar için daha kolay ve etkili ‘onboarding’ platformu
100+ çalışanı olan şirketler için (özellikle de global olan) takım içi iletişim problemleri bitmek bilmiyor. :) 
Yalnızca yeni ekip üyelerinin diğer tüm şirkete tanıtılmasına (employee onboarding) odaklanan Personably, kendisine doğru bir alan bulmuşa benziyor. Londra merkezli olan ve 500 bin pound tohum yatırımı alan girişim, yeni işe başlayan çalışanların oryantasyon süreçlerini daha verimli yaşamalarını, HR ve diğer ekiplerin de minimum eforla bu süreci atlamabilmelerini sağlıyor.
Yalnızca şirketler değil, herhangi bir organizasyon için söylenilen 5-15-50-150 kişi sınırlarının iletişim açısından önemli birer evre olduğunu düşünecek olursak; Slack’in başını çektiği iletişim platformları görünen o ki günümüzde belirli evreler için belirli problemleri çözemiyorlar gibi. Dikkat ettiyseniz Twist, Home ve Personably hep benzer konunun etrafında dolaşıyor. Daha önce de dile getirdiğim gibi bu alanda Slack kadar popüler yeni araçlar kısa süre içinde kendini gösterecek gibi.
Tekrarlayan ödeme almak isteyenlere yerli çözüm: SubscrEASY
İTÜ Çekirdek bünyesinden çıkan bir girişim olan SubscrEASY, tekrarlı ödeme almak isteyen kişi ve kurumları hedefleyen bir girişim. Dilediğiniz bir kurguda (pricing) PayU ve iyzico ile entegre bir şekilde tekrarlayan ödeme almanıza yarayan SubscrEASY; detaylı raporlama, bütün işlemler için Webhook ve kolay entegraston seçenekleriyle öne çıkıyor. Haliyle yurtdışında oldukça başarılı örnekleri olsa da SubscrEASY ülkemiz için güzel bir çözüme benziyor. İhtiyacı olanlara duyurulur.
Makale, rapor, podcast, video, etkinlik
Human Behavior is Programmable: Human Behavioral Design {e-book}
Son zamanların popüler konu başlığı human behavior üzerine ücretsiz bir e-kitap olan Human Behavioral Design’a hafta içinde PH’de rastladım. Henüz okuma fırsatım olmadı ancak şimdiden ürün yönetimi ve arayüz tasarımcılarına bu kitaba göz atmalarını tavsiye ediyorum. 
Boundless Mind ekibinin imzasını taşıyan kitap Behavioral Design’ı detaylıca ele alıp ürünlerinizde ne gibi framework’lerle (CAR gibi) kullanabileceğinizi anlatıyor.
Behavioral Design is a framework for intentionally and systematically changing human behavior through persuasive modifications of the physical and digital environment.
UXAlive 3-4 Mayıs’ta, İstanbul’da düzenleniyor {etkinlik}
Userspots’un düzenlediği ve artık geleneksel hale gelen UXAlive, 3-4 Mayıs’ta düzenleniyor. 2 günlük etkinlik yine 1. gün sunumlar, 2. gün ise workshop’lardan oluşuyor.  
Dikkat çekici konu ve konuşmacılara ev sahipliği yapan etkinliğe ben de katılacağım, hem bütçeniz hem de vaktiniz varsa UXAlive’ı konuyla ilgili olanlara tavsiye ederim.
Kısalar...
Gina Gotthilf on growing Duolingo to 200 million users - Inside Intercom
Student Discounts in Tech
Sesgoritma on the App Store
Kapanış
Umuyorum ki e-bülteni keyifle okumuşsunuzdur. Eğer öyleyse lütfen paylaşmayı da unutmayın! :) 
Önümüzdeki hafta Salı günü, 1 Mayıs’tan hareketle bir haftalık ara vereceğim (hatta yaz tarifesine geçip e-bülteni de 2 haftada bir mi yayınlasam diye de düşünüyorum), 8 Mayıs’ta görüşmek üzere, o güne dek, esen kalın.
Did you enjoy this issue?
Erman Taylan

Ürün geliştirme, yazılım ve girişimcilik dünyası üzerine notlarım.

Her iki haftada bir Salı sabahları görüşmek üzere!

In order to unsubscribe, click here.
If you were forwarded this newsletter and you like it, you can subscribe here.
Powered by Revue
Beyoğlu, Istanbul