View profile

Yazılım ve Ürün Geliştirme - Haftalık Bülten #17 (6-13 Haziran 2017)

🎬  Elektronik seçim yazılımları, meşhur uygulamaların geçmişteki halleri, billboard.js, Cell, Session
Dijital Ürünler
Yazılım ve Ürün Geliştirme - Haftalık Bülten #17 (6-13 Haziran 2017)
By Erman Taylan • Issue #18 • View online
🎬  Elektronik seçim yazılımları, meşhur uygulamaların geçmişteki halleri, billboard.js, Cell, Session Replay by Zarget, Kolay İK Yaz Kampı, WWDC 2017'den küçük notlar, açık kaynak kodlu kişisel CRM yazılımı Monica (fikir süper, uygulaması kötü) ve daha neler neler…  Haftalık bültenin 17. sayısından, 12 maddeyle herkese merhaba!
🎤  Bu e-bültenin daha büyük kitlelere ulaşması adına çalışma arkadaşlarınıza gönderebilir, Facebook, Twitter ve LinkedIn hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.
Keyifli okumalar!

App Store'da hileyle ayda 80 bin dolar kazanmak
Mobile protection :Clean & Security VPN ne ilk, muhtemelen ne de son örnek. Apple, her ne kadar App Store'unu kontrol altında tutmaya çalışsa da söylediği işi yapmaktan çook uzak uygulamalar, en hafif ibareyle yanıltıcı anahtar kelime ve görseller ya da yanlış kategorilendirmelerle dolu olmasının önüne bi türlü geçemiyor.
Bir VPN uygulaması olduğunu iddia eden Mobile protection : Clean & Security VPN‘in yayınladığı Medium yazısıyla ipliğini pazara çıkaran Johnny Lin, App Store'daki düzenli ödeme özelliğinin de yetersizliğine vurgu yapıyor. Ki eminim siz de ’ağbi App Store'da subscription yapıp paraya para demicez’ gibi cümleler duymuşsunuzdur. :)  (kullanıcıların düzenli ödemelerine ulaşması ve iptal etmesi de bir hayli çetrefilli)
Çok kısaca söz konusu uygulama, App Store'da bi VPN uygulaması olduğunu iddia etse de ücretsiz olarak indirildikten sonra aylık 99 dolar karşılığında dikkatsiz kullanıcılardan düzenli ödeme talimatı alıyor. Uygulamanın sunduğu enn ufak bir hizmet olmaması ve reklam göstermesi de cabası. WWDC ile aynı hafta gündeme gelen bu konu umarım problemin temelden çözülmesine sebep olur.
Açık kaynak bir kişisel CRM yazılımı: Monica
Belki biraz geek'lere göre ama ben özel hayat için CRM konseptini çok beğendim
Belki biraz geek'lere göre ama ben özel hayat için CRM konseptini çok beğendim
Şirketlerin büyük CRM araçlarına ihtiyacı var da bizlerin yok mu? :) (evet, var!) Bu konuya bir çözüm olarak geçtiğimiz hafta yayına giren açık kaynak kodlu Monica, fikir olarak ne kadar ilgi çekiciyse uygulama olarak da o kadar hayal kırıcı. Monica en kısa anlatımla çevrenizdeki kişilerde görüşme ve konuşma aralıklarınızı kayıt altına alıyor, hatırlatmalar yapıyor.
Onboarding başta olmak üzere UX konusunda sınıfta kalan Monica, umarım yeni ve başarılı bir ürünün doğmasına sebep olur.
Facebook'un ABD'deki politikacılar için duyurduğu yenilikler ve düşündürdükleri...
Hafta içinde Facebook'un politikacılar için duyurduğu yenilikleri görünce aklıma e-oylama konusu geldi. 
Bundan 3 yıl önce Webrazzi'de e-oylama konusunda yazdığım 2 yazıdan sonra ülkemizde yeni seçimler (ve tartışmalar) de oldu ancak durum hala aynı. Merak edenler için bahsettiğim yazılar: Elektronik seçim nasıl bir şey, yurtdışında hangi ülkeler uyguluyor, Türkiye için durum ne? ve Günümüzde kullanılan elektronik seçim yazılımları.
Ülkemizin e-devlet başta olmak üzere hala yeterli olmasa da dikkat çekici yazılım hamleleri ve bankacılık alanındaki globalde dahi ileri teknolojisi bakalım ne zaman oylama sürecine yansıyacak, ya da yansıyacak mı?..
WWDC'den geriye kalanlar
Artık herkesin malumu, Apple artık teknolojiye yön vermektense rüzgarda savruluyor. Orada bulun-a-masam da geliştiriciler için aslında bir geliştirici etkinliği olan WWDC'nin başarılı geçtiği tahmin edilebilir ki çok sayıda yenilik ve iyileştirme de duyuruldu, ancak çoğunluk gibi Apple'ın eski günlerini aradığı kanısındayım.
Notlarıma gelecek olursak…
  • iOS 11 için en kapsamlı Design Kit burada.
  • Apple'ın etkinliğin hemen başında yayınladığı reklam filmi tek kelimeyle süperdi! Hala izlemeyenler için burada.
  • App Store'un da yaşayacağı derin değişim sonrasında ASO meraklıları için bir rehber burada.
  • Yazılım geliştiriciler için etkinlikten arda kalan 6 büyük yenilik burada.
  • GitHub, Xcode için güzel bir clone‘lama özelliği duyurdu.
  • Apple'ın geleneksel olarak ödüllendirdiği uygulamalar burada. (ben aralarında bir tek Bear'ı -beğenerek- kullanıyorum)
  • Ve son olarak etkinliğin tüm detaylarıyla Webrazzi yansıması ise burada.
Dev markaların mobil uygulamalarının zaman içindeki değişimi
Great Apps Timeline, Uber, Instagram, WhatsApp ve LinkedIn gibi dev markaların mobil uygulamalarının 2008'den günümüze ne gibi değişimlere ve iyileştirmelere uğradığını gözler önüne seriyor. 
Değişimlerin büyük kısmı platformlarla alakalı gibi gözükse de aslında bu değişim platformlar ve uygulamaların ortak bir hareketi şeklinde görülmeli. Bana kalırsa favori değişim LinkedIn'de, ilk günden itibaren en başarılı bulduğum ise Foursquare.
What is React?
React, ReactJS, React.js, React Native… FE dünyasının popüler oyuncusu React'ın ne olduğunu resimli anlatımlarla oldukça güzel anlatan bu yazı FE dünyasının dışındaki (örneğin ürün yöneticileri ya da arayüz tasarımcıları) kişiler için oldukça fikir verici ve ufuk açıcı. 
DOM'dan başlayıp jQuery'nin hangi ihtiyacı çözdüğünden devam ederek detaylı ve akıcı bir anlatıma sahip olan bu kaynağı ben çok beğendim, keşke başka teknolojiler için de bu basitlik ve aynı anda derinlikte kaynaklar olsa. :)
billboard.js: Grafik kütüphanesi
billboard.js‘i yükleyip ilgili div için chart isimlendirmesini kullandığınızda [“data1”, 30, 200, 100, 400, 150, 250] şeklinde kolayca grafik oluşturabildiğiniz kütüphane, çok sayıda grafik tipini destekliyor. 
Muadillerini daha önce incelemiş ve içinde bulunduğum projelerde kullanmış olmama rağmen ben billboard.js'i beğendim diyebilirim.
Cell: Web uygulaması çatısı/framework'ü
Cell aynı zamanda açık kaynak kodlu bir proje
Cell aynı zamanda açık kaynak kodlu bir proje
GitHub'da da yer alan Cell, kullanımı-anlaması kolay ve modüler oluşuyla muadillerinden ayrıldığı iddiasında.
Demo sayfasına bakarak hakkında fikir sahibi olabileceğiniz Cell'i, komünitesinin -şimdilik?- darlığı ve varolan araçların da -henüz?- yeterince destek vermeyişiyle bugün kullanmak pek akıl karı olmayabilir. Ama bu tarz projelerin getirdiği ayrı bakış açılarıyla (bu örnekte Cell'in DOM elementlerine bakışı) çok değerli olduğuna inanıyorum. Detaylıca incelemek isteyenler için Cell burada.
Strava altyapısına teknik bir bakış {okuma}
Sizlere daha önce yine bu e-bülten aracılığıyla paylaştığım ve Spotify'ın teknik altyapısını keyifli ve öğretici bir şekilde kaleme alan Hakan Orcan'ın şimdi de Strava yazısına denk geldim.
Sporcular için sosyal ağ mottosuna sahip olan Strava'nın teknik altyapısıyla ilgili dolu dolu bir yazı burada.
Bilyoner’in UX Yolculuğu {okuma}
Bi dönem bizzat içinde bulunduğum online bahis pazarının (benim bulunduğum dönemden sonra düşüşe geçişini saymıyorum) lideri olan Bilyoner'in kendi içinde UX ekibi kurmasının ve bu ekinin ilk icraatlarının hikayesi benim ilgimi çekti. 
Gökalp Tüfekli'nin Şubat ayında yayınladığı ancak benim yeni gördüğüm yazısı burada. Görece kurumsal bir şirket olan Bilyoner'de arayüz tasarımcılarının insiyatifiyle kurulan UX ekibinin hikayesi belki diğer bazı şirketlere veya çalışanlara örnek teşkil edebilir.
Zarget imzalı, A/B Testing destekli heatmap analiz aracı: Session Replay
A/B testing ve heatmap aracı Zarget, hafta içinde yeni ürününü lanse etti: Session Replay
Yandex.Metrica veya Hotjar'a benzer olarak Conversion Rate Optimization (CRO) alanına odaklanan bir heatmap aracı olan Session Replay, bot trafiği algılayabilme, heatmap'leri A/B testing ile destekleme ve kullanıcı segmentasyonu yapabilme gibi özelliklerle öne çıkıyor. (bu bahaneyle Hotjar'ın da Optimizely entegrasyonuna kavuştuğunu söylemek isterim)
5k trafiğe kadar ücretsiz olan Session Replay, uygun sayılabilecek bir fiyatlandırma politikasına sahip. Göz atmaya değer.
Kolay İK'dan yazılımcılara yaz kampı: İKamp
Favori girişimlerimden olan Kolay İK, kariyerinin başındaki yazılım geliştiriler için ücretsiz ve tam 2 ay sürecek bir yaz kampı düzenliyor: İKamp.
Front-end, back-end, PostgreSQL, Redis, MongoDB, Jenkins, Git… Son teknolojileri konunun uzmanlarından dinleyebileceğiniz yaz kampı sonunda performansı beğenilen öğrencilere (katılımcılara) iş teklifinde de bulunulacak. 
Genç yaştaki tüm geliştiricilere şiddetle tavsiye ediyorum!
Vee kapanış...
4 ayı devirmişiz bile, ne çabuk… Bir bülteni daha okuduğunuz için teşekkürler, umarım beğenmişsinizdir de. Bana bu e-postaya yanıt vererek ulaşabilirsiniz. 
Önümüzdeki hafta Salı günü (20 Haziran) görüşmek üzere, sonra da bayramda ufak bir ara veririz?
20 Haziran Salı günü görüşmek üzere...
20 Haziran Salı günü görüşmek üzere...
Did you enjoy this issue?
Erman Taylan

Ürün geliştirme, yazılım ve girişimcilik dünyası üzerine notlarım.

Her iki haftada bir Salı sabahları görüşmek üzere!

If you don't want these updates anymore, please unsubscribe here.
If you were forwarded this newsletter and you like it, you can subscribe here.
Powered by Revue
Beyoğlu, Istanbul