View profile

Yazılım ve Ürün Geliştirme - Haftalık Bülten #32

Yazılım ve Ürün Geliştirme e-bülteninin 32. sayısından herkese merhaba.  Büyük veri ile kentlerin gör
Dijital Ürünler
Yazılım ve Ürün Geliştirme - Haftalık Bülten #32
By Erman Taylan • Issue #34 • View online
Yazılım ve Ürün Geliştirme e-bülteninin 32. sayısından herkese merhaba
Büyük veri ile kentlerin görsel çizimi, başarılı bulduğum proje yönetimi aracı Atlaz, blockchain dünyasının ayrıntılı haritası, Refind, Foursquare'in developers sayfası, Spice VC, Userlane ve daha fazlası hemen aşağıda sizi bekliyor.
Dilerseniz e-bülteni tarayıcınızda okuyabilir, Facebook, Twitter, LinkedIn hesaplarınızda paylaşabilir ve arkadaşlarınıza forward edebilirsiniz. Bana ulaşmak içinse bu e-postaya yanıt vermeniz yeterli.
Keyifli okumalar.
Erman Taylan

Blockchain ekosistemi haritası
Biliyorum bu haliyle haritayı anlamanız mümkün değil, lütfen tıklayın :)
Biliyorum bu haliyle haritayı anlamanız mümkün değil, lütfen tıklayın :)
Herkes blockchain diyip duruyor ve siz de kaba hatlarıyla konuya hakimsiniz. Peki bu teknolojiyi kullanan ürünler ve kullanılan alanlar neler? İşte bu soruya çok güzel bir cevap niteliğinde olan Blockchain Project Ecosystem‘e muhakkak göz atın derim.
Hem blockchain'le ilgili çok sayıda projeyi (sanal para birimleri, cüzdanlar ve akıllı kontratlar gibi) hem de blockchain üzerine geliştirilen çok sayıda iş modelini barındıran harita oldukça fikir verici. Son olarak logolarından anımsadığım bazı örneklere de ayrıca yer vermek gerekirse; online reklam alanında BAT, KYC (know your customer) alanında Civic, veri yönetimi ve saklama gibi konulardaysa Tierion ve Golem.
Yemeksepeti, Instagram, Sahibinden ve İETT verileriyle Kadıköy
Geçtiğimiz hafta Büyük Veri'yle alakalı oldukça güzel bir çalışma okudum. 
Yemeksepeti, Instagram ve Sahibinden gibi veri kaynaklarından beslenen bu çalışma, Kadıköy'ü çok sayıda detayla görselleştirmiş. Konut alanları, insanların vakit geçirdikleri mekanlar, trafik akışı… Göz atmak isteyenler için burada.
Foursquare verileriyle konum tabanlı deneyimler yaratmak
Sizlere ilk günden bu yana yakından takip ettiğim Foursquare'in bir veri şirketine -ve mekan keşif uygulamasına- evrilmesinden bahsetmiştim. 
Yukarıdaki araştırmaya benzer şekilde elinde bulundurduğu veriyi, uygulamalarına konum tabanlı deneyimler eklemek isteyenler için ulaşılabilir hale getiren şirket, developers sayfasını yayınladı
Places API, Pilgrim SDK ve Places Database'den oluşan platform, sorgu sayılarına göre ücretli-ücretsiz olarak kullanılabiliyor.
Agile takımlara proje yönetimi platformu: Atlaz
Agile manifestonun değişmezleri Kanban, Sprint, Backlog ve Roadmap‘i kolayca kullanabilmenize izin veren Atlaz, bir başka proje yönetimi platformu olarak PH üzerinde lansmanını yaptı.
Jira ve Trello evliliğinin küçük çocuğu olarak tanıtılan Atlaz, gelişmiş import ve entegrasyon (GitHub, Slack, Zendesk, Bitbucket Salesforce ve Zapier gibi) seçenekleriyle öne çıkıyor. 
Ki bu denli oturmuş bir pazarda kendine yer etmenin oldukça zor olduğunu düşünecek olursak, Atlaz gibi entegrasyonlara ağırlık vermek son derece mantıklı. Halihazırda kullandığınız araçlara ek bir araç olarak da konumlanabilecek Atlaz'a bir göz atın derim.
Userlane: Onboarding süreçlerini kolaylaştıran bir araç
Geliştirmiş olduğunuz yazılımı kullanıcılarınızın çok daha kolay anlayabilmesini ve kullanıcılarınız arasında kişiselleştirme yaparak onlara ulaşabilmenizi sağlayan Userlane, onboarding sürecini ele alıyor. Kodlama bilgisi gerektirmeden uygulamanıza entegre olan ve kendi admin paneliyle detaylı veriler sunan Userlane, alternatifi bulunsa da güzel ve fiyatlandırma olarak makul bir çözüm.
Firebase'den mobil odaklı Cloud Firestore
Firebase başta olmak üzere buluta yatırım yapmaya devam eden Google, hafta içinde Cloud Firestore‘u tanıttı. Global çapta scale etmek isteyen mobil uygulamalar için kullanımı ve bakımı kolay bir veritabanı altyapısı (NoSQL olarak) sunan ürün, serverless şeklinde çalışabiliyor. 
Dikkat ederseniz web'deki kütüphane ve araçların oturmuşluğu mobil tarafta henüz bu denli net değil, bakalım Google bu açığa oynayacak ve back-end teknolojilerine de ağırlık vererek Parse'ı iyice domine edecek mi?
Kripto para dünyasında Türkiye nerede?
Henüz emekleme aşamasında olan (2000'lerin başında Türkiye'de e-ticaret gibi) kripto para dünyasında Türkiye ilgi ve alaka olarak nerede dersiniz? ICO süreci yeni tamamlanan AirSwap, yayınladığı raporla bu soruya -dar bir çerçeveden de olsa- adeta yanıt vermiş. 
Rapora göre AirSwap ICO'suna Türkiye'den katılan 117 kişi var, fikir vermesi adına bu sayı Fransa, İspanya ve İtalya'nın üzerinde. Yüzde olarak ise yüzde 1'den fazla. Sizi bilmiyorum ama bence bu rapordaki rakamlar beklediğimin üzerinde. Yarışmamız gereken Avrupa pazarında bizim üstümüzde UK, Hollanda ve bu konularla oldukça ilgili Ukrayna var. 
Merak edenler için AirSwap'ın ICO raporu burada.
Yatırım şirketleri için blockchain rakibi: Spice VC
İlk maddedeki haritada henüz yer almasa da bu hafta içinde halka açılmaya hazırlanan Spice VC, VC'ler için etkili bi alternatif olma yolunda.
Genellikle 7-10 yıl içinde yatırdıkları parayı çıkaran VC'ler, doğal olarak VC'lere para koyan kişi ve kurumlar (LP) için de bekleme süreci olarak bir problem oluşturuyordu. Bu problemden yola çıkıp blockchain üzerine bir VC inşaa eden Spice, dikkat kuşkusuz farklı ve dikkat çekici bir fikir. VC dünyasında tecrübeli isimlere güvenip, bu isimlerin yaptıkları yatırımlarla para kazanmak için bu haftaki Spice VC pre-sale sürecine küçük bir eleme aşamasını geçip -eğer yüklü miktarda para koyacaksanız- dahil olabilirsiniz.
Diğer yandan ucundan da olsa benzer bir fikir (aslında bir fund yani sizin yerinize kripto para yatırımı yapan fon) olan Bitwise‘a da bir bakın derim.
Sosyal okuma uygulaması Refind, 1 milyar coin dağıtıyor
Bir süre önce kullanmaya başladığım sosyal okuma uygulaması Refind, ilk kullanıcılarına 1 milyar adet Refind coin'i dağıtmaya başladı. (hatta platforma bu link ile üye olursanız ben de bir adet coin kazanıyorum) :) Tabii Refind büyüyüp karlı bir şirket haline gelmeden bu coin'ler bir anlam ifade etmeyecek. 
Elimde bulunan 30 civarındaki Refind coin'in geleceğinden pek de ümitli değilim. Ancak uygulamanın böylesine iddialı ve akıllıca bir büyüme stratejisi belirlemesi fazlasıyla iyi fikir. 
23 Ekim'de Fatih Acet'in Bitcoin ve Blockchain yayınına konuğum
23 Ekim'de (22.00 gibi) sevgili Fatih Acet'in YouTube kanalından yapacağı Bitcoin ve Blockchain canlı yayınına konuğum. “Bitcoin'i boşver de asıl olay Blockchain'de” demeden, her iki konuyu da ele alacağız, şimdiden takvimlerinize not edin derim. :)
Ayrıca yine aynı hafta Özgür Bayraktar‘ın Bahçeşehir Üniversitesi MBA dersine konuk olup blockchain teknolojisi ve kripto paraları anlatacağım. Merak edenler için yeni ekonomi ve dijital dünyayı ele alan dersin adı ise Dijital İşletme Yönetimi.
gokay 425
Yapı Kredi ekibinin dün (Pazartesi) gönderdikleri push not. bayağı bir gündem oldu. Öncelikle tüm ekibe büyük geçmiş olsun, ne olursa olsun bu gibi insan kaynaklı hatalar-dalgınlıklar herkesin başına gelebilir. 
Muhtemelen üçüncü parti bir servis ile bildirim olayını çözen bu gibi kurumsal firmaların ne yapıp edip tek bir yazılımcının ya da ekran başındaki çalışanın binlerce kişiye bildirim atabilmesinin önüne geçmesi gerekiyor. Anlık bir hatayla yanlış yere girilen url, ip adresi ya da tıklanan yanlış bir buton böylesine büyük bir hataya sebep olmamalı.
Kısalar...
Numeracy
React Native Seed
Bir Codefiction Blockchain projesi  —  “Güven Platformu”
Draggable JS – JavaScript drag and drop library
Three Paths in the Tech Industry: Founder, Executive, or Employee
Blockchain Summit'17 videoları
Maker Faire İstanbul
Kapanış...
Geçtiğimiz hafta Görkem Çetin'in hazırladığı e-bültenin ardından yine ben karşınızdaydım. Umarım keyifle okumuşsuzdur. Bu arada Görkem'e de hazırladığı değerli içerik için tekrar çok teşekkürler.
Önümüzdeki hafta Salı sabahı, 17-24 Ekim gündemiyle görüşmek üzere, 1000 kişiye yaklaşan bu komünitenin daha da büyümesi için lütfen paylaşmayı unutmayın.
Did you enjoy this issue?
Erman Taylan

Ürün geliştirme, yazılım ve girişimcilik dünyası üzerine notlarım.

Her iki haftada bir Salı sabahları görüşmek üzere!

If you don't want these updates anymore, please unsubscribe here.
If you were forwarded this newsletter and you like it, you can subscribe here.
Powered by Revue
Beyoğlu, Istanbul