View profile

Yazılım ve Ürün Geliştirme #35

Akar'ın ardından 'mikrofon' yine bende. 😊  35. sayıdan herkese merhaba. Benim için sunumlarla dolu bi
Dijital Ürünler
Yazılım ve Ürün Geliştirme #35
By Erman Taylan • Issue #37 • View online
Akar'ın ardından ‘mikrofon’ yine bende. 😊  35. sayıdan herkese merhaba.
Benim için sunumlarla dolu bir hafta oldu ve oluyor. Geçen hafta Bahçeşehir Üniversitesi'nde MBA öğrencilerine Blockchain ve Kripto Para anlattım, yarın da bu sefer Düzce Üniversitesi'nde Ürün Yönetimi anlatacağım. Haftanın gözüme çarpan ürün ve yazılım gelişmeleri ise aşağıda sizleri bekliyor.
Dilerseniz e-bülteni tarayıcınızda okuyabilir, Facebook, Twitter ve LinkedIn hesaplarınızda paylaşabilir, arkadaşlarınıza forward edebilirsiniz. Bana ulaşmak içinse bu e-maile yanıt verebilirsiniz.
Keyifle okumanız dileğiyle.
Erman Taylan

Launchpad ile A/B testleri akıllı hale geliyor
Landing Pages (karşılama sayfaları) hazırlamak için Sketch tasarımlarınızı kullanabileceğiniz Launchpad, hafta içinde ise otomatize A/B testleri oluşturabileceğiniz yeni versiyonunu tanıttı.
Bu özellikle beraber Sketch tasarımlarından doğan karşılama sayfaları, kendi kendine en iyi hipotezi seçiyor ve sayfayı buna göre güncelleyebiliyor.
Bu örnekte AI'ın (evet buna AI denmez ama idare edin…) ürün dünyasının araçlarına güzel ve küçük bir etkisini görebilirsiniz. Bi üst aşama olarak Launchpad'in sayfanın dinamiklerine göre farklı hipotezler yaratmasını da bekleyebiliriz. Son olarak Netflix'in A/B Testing süreçleri hakkında güzel bir Medium yazısı da burada.
Kullanıcıların her uygulamada şifreye ihtiyaçları var mı?
Yine bu hafta içinde okuduğum bu yazı, her yeni projeye başlarken default olarak (sosyal ağ hesaplarıyla giriş yapan kullanıcılara bile çoğu uygulama şifre belirletiyor) kullanıcıdan şifre belirlemesini istemenin ne kadar gerekli olduğunu sorguluyor.
Yöntem kabaca her login işleminde kullanıcıya mail atıp bir url'e tıklatmayı tarif ediyor. Yalnızca niş projeler (hem kullanıcı profili hem de mobilden ziyaret almaması gerekiyor) için makul olsa da bir bakın derim.
Zapier for Teams tanıtıldı
Daha önce yine buradan size API duyurusunu paylaştığım Zapier, bu hafta da Teams ürününü tanıttı
Bu özellikle beraber takımlar ortak bir havuzda Zapier'i kullanıp, takım üyeleri arkadaşlarının Zap'larından faydalanabiliyor, ödeme ve entegrasyonlar tek bir noktadan yapılabiliyor. 
Bu arada IFTTT'nin açtığı yolda kurumsal bir çözüm olarak konumlanan Zapier için ’boynuz kulağı geçti’ desek sanırım yanlış olmaz. Bu da IFTTT'nin B2B versiyonu için biraz geç kaldığını gösteriyor, en azından Zapier pazarı bu kadar domine etmeden kurumsal pazara adım atabilirlerdi…
Testim: Test otomasyonunu kolaylaştıran araç
Aldığı 5.6 milyon dolarlık yatırımla dikkatimi çeken Testim, test otomasyon süreçlerini oldukça kolaylaştırıyor. Selenium tabanlı çalışan platformda, Jenkins, Jira, Trello ve Slack gibi çok sayıda aracın entegrasyon seçeneği de mevcut.
Astral: GitHub hesabınızı daha etkin kullanmak için
Özellikle benim gibi yazılım geliştirmekten çok teknoloji hakkında fikir sahibi olmak adına GitHub kullanan kişiler, platformun proje takibi ve benzeri konularda eksik kaldığını farketmişlerdir. 
Bu probleme odaklanan bir web uygulaması olan Astral, GitHub hesabınızla giriş yapabileceğiniz ve star‘ladığınız repo'ları kolay bir şekilde takip edebileceğiniz bir platform olmuş. Aynı problemden müzdarip olanlara tavsiye ederim. :)
Favori wireframing aracım Balsamiq, artık bulutta
En çok kullanılan (benim de en çok sevdiğim) wireframing aracı Balsamiq artık bulutta. Böylece çıktılarınızı ekip içinde paylaşmak, güncellemek ve iletişim kurmak eskisinden çok daha kolay. Biraz geç kalmış bir hamle olsa da ben beğendim.
Fontstand: Geçici sürelerle font kiralamanız artık mümkün
Fontların uygulamalarınızda nasıl duracağını kolayca görmeniz bazı araçlarla mümkündü, ama Fontstand, konuya daha yenilikçi bir bakış açısı getirerek çok sayıda fontu barındırdığı arşivini geçici sürelerle kiralanabilir hale getirmiş. Bir ay süreyle (ücretinin yüzde 10'una) kiralayabileceğiniz fontları daha sonradan satın alabilmek de mümkün.
Serverless Architecture nedir, 'sunucusuz' bir dünya mümkün mü? {okuma}
Geçtiğimiz günlerde son dönemin popüler konu başlıklarından biri olan serverless mimari için Codefiction'dan Deniz İrgin'in güzel bir inceleme yazısına denk geldim, okumanızı tavsiye ederim. 
AWS, Azure ve Google Cloud örnekleri, konunun avantajları ve dez-avantajları, hangi tip uygulamalara uygun olduğu gibi enine-boyuna bir değerlendirme olmuş.
Kısalar...
Framework to develop & deploy serverless: GraphQL is now open source
Türkiye'de yapılan 'deep learning' ve makine öğrenmesi çalışmaları
Version 5.0.0 of Angular Now Available
Türkiye'nin İnternet Girişimleri - I
Kapanış...
E-bülteni paylaşmayı unutmayın! :)
E-bülteni paylaşmayı unutmayın! :)
35. e-bülten burada sona erdi, umarım keyifle okumuşsunuzdur.  14 Kasım Salı günü görüşmek üzere.
Did you enjoy this issue?
Erman Taylan

Ürün geliştirme ve yazılım dünyası üzerine haftalık notlarım.

Salı sabahları görüşmek üzere!

If you don't want these updates anymore, please unsubscribe here
If you were forwarded this newsletter and you like it, you can subscribe here
Powered by Revue
Beyoğlu, Istanbul